Skip to main content
فهرست مقالات

سنجش نیازهای اطلاعاتی محققان وزارت جهاد کشاورزی

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (7 صفحه - از 48 تا 54)

کلیدواژه ها :

نیاز اطلاعاتی ،جهاد کشاورزی ،نیازسنجی اطلاعات

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، نیازهای اطلاعاتی محققان وزارت جهاد، بانک‌های اطلاعاتی، نیازهای اطلاعاتی، مرکز تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی، محققان وزارت جهاد کشاورزی، منابع اطلاعاتی، سنجش نیازهای اطلاعاتی محققان، نیازهای اطلاعاتی محقان، نیازهای اطلاعاتی محققان مراکز تحقیقات

این پژوهش به روش پیمایشی و با هدف بررسی و شناخت نیازهای اطلاعاتی 218 نفر از محققان شاغل در 32 مرکز تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است.براساس نتایج به دست آمده، این محققان از کتاب 8/18، نشریات ادواری(مجلات)5/18، بانک‌های اطلاعاتی 3/18 و اینترنت 1/14 درصد استفاده می‌کنند یا به آنها مراجعه می‌نمایند.6/16 درصد از حجم اطلاعات مورد نیاز آنها به زبان انگلیسی و 8/37 درصد به زبان فارسی‌ست.در مجموع 5/88 درصد از محققان از اطلاعات برای پیشبرد تحقیق، 42 درصد برای روزآمدسازی اطلاعات، 17 درصد به منظور پیشرفت کار، 4/12 درصد برای تدریس، 11 درصد برای تألیف و 3/2 درصد برای پرکردن اوقات فراغت استفاده می‌کنند.از میان منابع مرجع، نامه‌ها با 8/38 و مقاله‌نامه‌ها با 36 درصد بیشترین کاربرد را دارند.از نظر اولویت‌بندی منابع اطلاعاتی در تأمین اطلاعات مورد نیاز محققان، بانک‌های اطلاعاتی با 698 امتیاز، مجلات با 672 امتیاز، کتاب با 665 امتیاز و گزارش‌های تحقیقاتی با 598 امتیاز، از دیگر منابع اهمیت بیشتری دارند.

خلاصه ماشینی:

"چکیده:این پژوهش به روش پیمایشی و با هدف بررسی و شناخت نیازهای اطلاعاتی 218 نفر از محققان شاغل در 32 مرکز تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است. براساس نتایج به دست آمده، این محققان از کتاب 8/18، نشریات ادواری(مجلات)5/18، بانک‌های اطلاعاتی 3/18 و اینترنت 1/14 درصد استفاده می‌کنند یا به آنها مراجعه می‌نمایند. از نظر اولویت‌بندی منابع اطلاعاتی در تأمین اطلاعات مورد نیاز محققان، بانک‌های اطلاعاتی با 698 امتیاز، مجلات با 672 امتیاز، کتاب با 665 امتیاز و گزارش‌های تحقیقاتی با 598 امتیاز، از دیگر منابع اهمیت بیشتری دارند. کلید واژه‌ها:نیاز اطلاعاتی، نیازسنجی اطلاعات، جهاد کشاورزیمقدمهدر جامعه امروز، رشد فزاینده اطلاعات بیشتر کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی را برآن داشته است تا به‌طور گزینشی دست به تهیه منابع اطلاعاتی مورد نیاز بزنند. در 1970 شاهد تلاش کشورهای دیگر برای بررسی نیازهای اطلاعاتی و استفاده از منابع اطلاعاتی در علوم و فناوری بودیم، گرچه هنوز(در دهه 70)دانشمندان، مهندسان و محققان علوم و فناوری معتقد بودند که اطلاعات مورد نیاز آنها یا وجود ندارد و یا اگر وجود داشته باشد ناکافی‌ست. چون مهم‌ترین عامل برای انجام هر پژوهش دستیابی به اطلاعات لازم است، مرکز اطلاع‌رسانی و خدمات علمی جهاد با هدف تهیه و تأمین اطلاعات مورد نیاز محققان در سال 1372 فعالیت خود را آغاز کرد. براساس اطلاعات مندرج در جدول 4، کتاب پر استفاده‌ترین منبع اطلاعاتی محققان با 166 مورد استفاده و 7/18 درصد از مجموع نهایی 885 است و در رتبه نخست قرار دارد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.