Skip to main content
فهرست مقالات

ویژگی ها و عناصر تشکیل دهنده رابط کاربر در وب سایتها

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (10 صفحه - از 159 تا 168)

کلیدواژه ها :

پایگاه‌های اطلاعاتی ،رابط کاربر ،منابع اطلاعاتی ،وب‌سایت‌ها

کلید واژه های ماشینی : رابط کاربر، کاربر، وب، رابط کاربر در وب سایتها، سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی، منابع اطلاعاتی، وب‌سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی، وب‌سایت‌ها، عناصر تشکیل‌دهنده رابط کاربر، طراحی رابط کاربر

رابط کاربر قابلیت‌های استفاده از وب‌سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی را افزایش می‌دهد، و در مسیریابی اطلاعات در این منابع اهمیتی ویژه دارد.این مقاله با چنین رویکردی به تعریف رابط کاربر، اهداف و انواع آن می‌پردازد و به دنبال آن عناصر و ویژگی‌های آن را از لحاظ ساختار، ظاهر و کاربران، همراه با نظرات صاحب‌نظران بیان می‌دارد.

خلاصه ماشینی:

"با توجه به تعاریف بالا و به زبان سادهرابط کاربر محیطی‌ست که استفاده کننده یک نظام رایانه‌ای، در اولین حضور خود در یک نظام با آن مواجه می‌شود و از آنجا برقراری ارتباط با بخش‌های مختلف نظام را آغاز می‌کند و از نظام استفاده می‌برد و آن می‌تواند شامل در منابع اطلاعاتی الکترونیکی مهم‌ترین عامل مؤثر در برقراری ارتباط دوسویه کاربر و نظام، رابط کاربراست. بنابراین رابط کاربر سعی دارد با فراهم آوردن الگو و ساختاری مناسب(که برگرفته از منابع اطلاعاتی قدیم است)روش استفاده از پایگاه‌های الکترونیکی را برای کاربران ساده کند و از عامل سرعت، دقت و زمان مناسب نیز بی‌بهره نیست. صاحب‌نظرانی چون پرسینگ، هانمن و هاک برای مشکلات شناختی اطلاعات ارائه شده در سایت، و کمک به جهت‌یابی صحیح کاربر در استفاده از اطلاعات، بر به‌کارگیری تکنیک فرارسانه‌ای در طراحی وب سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی تأکید کرده‌اند (1:41). ب. از لحاظ ظاهری رابط کاربر برای آنکه بتواند با کاربر خود ارتباط روانشناختی برقرار کند، باید از لحاظ ظاهری ویژگی‌هایی داشته باشد که برحسب نوع و هدف پایگاه‌ها و وب سایت‌ها این ویژگی‌ها متفاوت خواهد بود، ولی به‌طور معمول بیشتر وب‌سایت‌ها و پایگاه‌ها باید ویژگی‌های زیر را در طراحی رابط کاربر خود به‌کارگیرند. بنابراین طراح رابط کاربر باید جامعه استفاده کننده از پایگاه را بشناسد و وقتی این شناخت حاصل شد، باید امکاناتی را در این محیط فراهم کند که هر دسته از این کاربران بتوانند به راحتی، سادگی و در کوتاه‌ترین زمان به رفع نیازهای اطلاعاتی خود از پایگاه یا وب‌سایت بپردازند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.