Skip to main content
فهرست مقالات

ویژگی ها و عناصر تشکیل دهنده رابط کاربر در وب سایتها

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (10 صفحه - از 159 تا 168)

کلیدواژه ها :

پایگاه‌های اطلاعاتی ،رابط کاربر ،منابع اطلاعاتی ،وب‌سایت‌ها

کلید واژه های ماشینی : رابط کاربر، کاربر، وب، رابط کاربر در وب سایتها، سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی، منابع اطلاعاتی، وب‌سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی، وب‌سایت‌ها، عناصر تشکیل‌دهنده رابط کاربر، طراحی رابط کاربر، مسیریابی اطلاعات، رابط کاربر قابلیت‌های استفاده، منابع اطلاعاتی الکترونیکی، وب سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی، کار، کاربر قابلیت‌های استفاده از وب‌سایت‌ها، عناصر، طراحی وب‌سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی، الکترونیکی، کاربران منابع اطلاعاتی الکترونیکی، صفحات سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی، ساختار، طراحی رابط کاربر استفاده، محیط، طراحی رابط کاربر توجه، طراحی وب سایت‌ها، نظام، اصول طراحی وب سایت‌ها، ساختار محیط رابط کاربر، ویژگی‌های مهم در طراحی رابط

رابط کاربر قابلیت‌های استفاده از وب‌سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی را افزایش می‌دهد، و در مسیریابی اطلاعات در این منابع اهمیتی ویژه دارد.این مقاله با چنین رویکردی به تعریف رابط کاربر، اهداف و انواع آن می‌پردازد و به دنبال آن عناصر و ویژگی‌های آن را از لحاظ ساختار، ظاهر و کاربران، همراه با نظرات صاحب‌نظران بیان می‌دارد.

خلاصه ماشینی: "با توجه به تعاریف بالا و به زبان سادهرابط کاربر محیطی‌ست که استفاده کننده یک نظام رایانه‌ای، در اولین حضور خود در یک نظام با آن مواجه می‌شود و از آنجا برقراری ارتباط با بخش‌های مختلف نظام را آغاز می‌کند و از نظام استفاده می‌برد و آن می‌تواند شامل در منابع اطلاعاتی الکترونیکی مهم‌ترین عامل مؤثر در برقراری ارتباط دوسویه کاربر و نظام، رابط کاربراست. بنابراین رابط کاربر سعی دارد با فراهم آوردن الگو و ساختاری مناسب(که برگرفته از منابع اطلاعاتی قدیم است)روش استفاده از پایگاه‌های الکترونیکی را برای کاربران ساده کند و از عامل سرعت، دقت و زمان مناسب نیز بی‌بهره نیست. صاحب‌نظرانی چون پرسینگ، هانمن و هاک برای مشکلات شناختی اطلاعات ارائه شده در سایت، و کمک به جهت‌یابی صحیح کاربر در استفاده از اطلاعات، بر به‌کارگیری تکنیک فرارسانه‌ای در طراحی وب سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی تأکید کرده‌اند (1:41). ب. از لحاظ ظاهری رابط کاربر برای آنکه بتواند با کاربر خود ارتباط روانشناختی برقرار کند، باید از لحاظ ظاهری ویژگی‌هایی داشته باشد که برحسب نوع و هدف پایگاه‌ها و وب سایت‌ها این ویژگی‌ها متفاوت خواهد بود، ولی به‌طور معمول بیشتر وب‌سایت‌ها و پایگاه‌ها باید ویژگی‌های زیر را در طراحی رابط کاربر خود به‌کارگیرند. بنابراین طراح رابط کاربر باید جامعه استفاده کننده از پایگاه را بشناسد و وقتی این شناخت حاصل شد، باید امکاناتی را در این محیط فراهم کند که هر دسته از این کاربران بتوانند به راحتی، سادگی و در کوتاه‌ترین زمان به رفع نیازهای اطلاعاتی خود از پایگاه یا وب‌سایت بپردازند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.