Skip to main content
فهرست مقالات

زمینه های تحقیق در کتابخانه های دیجیتالی: تحولات و روندهای جاری

نویسنده:

مترجم:

علمی-ترویجی/ISC (7 صفحه - از 179 تا 185)

کلیدواژه ها :

تحقیق ،کتابخانه دیجیتالی

کلید واژه های ماشینی : کتابخانه‌های دیجیتالی، زمینه‌های تحقیق در کتابخانه‌های دیجیتالی، اطلاعات، کاربران، ابرداده، نظام‌های سازماندهی دانش، فنون، تحقیقات کتابخانه دیجیتالی، نظام‌های بازیابی اطلاعات، گرایش‌های جاری تحقیقات کتابخانه دیجیتالی‌ست

این مقاله بررسی کلی گرایش‌های جاری تحقیقات کتابخانه دیجیتالی‌ست که عناوین زیر را دربرمی‌گیرد:ساختمان کتابخانه دیجیتالی، نظام‌ها، ابزارها و فناوری‌ها؛فنون و مجموعه‌های دیجیتالی؛فراداده‌ها؛قابلیت استفاده؛استانداردها؛نظام‌های سازماندهی دانش؛کاربران و کاربردپذیری؛مسائل حقوقی، سازمانی، اقتصادی و اجتماعی در کتابخانه‌های دیجیتالی.

خلاصه ماشینی:

"چکیده:این مقاله بررسی کلی گرایش‌های جاری تحقیقات کتابخانه دیجیتالی‌ست که عناوین زیر را دربرمی‌گیرد:ساختمان کتابخانه دیجیتالی، نظام‌ها، ابزارها و فناوری‌ها؛فنون و مجموعه‌های دیجیتالی؛فراداده‌ها؛قابلیت استفاده؛استانداردها؛نظام‌های سازماندهی دانش؛کاربران و کاربردپذیری؛مسائل حقوقی، سازمانی، اقتصادی و اجتماعی در کتابخانه‌های دیجیتالی. تعاریفی مختلف از کتابخانه‌های دیجیتالیدر 2002 این تعریف را ارئه کرده است: سازمان‌هایی که موجبات تأمین منابع شامل کارکنان تخصصی، انتخاب مجموعه، سازماندهی، دسترسی محتوایی، توزیع، حفظ یکپارچگی و تداوم مجموعه منابع دیجیتالی را در طول زمان برای جامعه استفاده کننده معین شده و یا گروهی از جوامع تضمین نماید. این مقوله دربرگیرنده چالش‌هایی‌ست درباره محتوای دیجیتالی، برای مثال تبدیل مواد چاپی به شکل دیجیتالی، و ایجاد مواد ظهور کتابخانه‌های دیجیتالی در دهه 1990 و تحولات توفنده آن در سال‌های اخیر افق‌هایی جدید را در موضوعات مر بوط به طراحی، اجرا، توسعه و ارزیابی کتابخانه‌های دیجیتالی گشوده است. نیاز به تعامل‌پذیری از این واقعیت ناشی می‌شود که کتابخانه‌های دیجیتالی گوناگون با معماری‌های متفاوت، اشکال ابرداده‌ای متنوع و فناوری‌های به‌کار گرفته شده گوناگون، می‌خواهند با به‌کارگرفتن پاره‌ای از استانداردها و پروتکل‌هایی که می‌توانند آنها را اجراء کنند، کارکرد تعاملی مؤثرتری داشته باشند. 5. استانداردها استانداردهای در دست بررسی پژوهشگران کتابخانه‌های دیجیتالی، شامل همه پروتکل‌ها و توافقنامه‌هایی‌ست که برای طراحی، مجموعه‌سازی، شکل‌های مختلف ابرداده‌ای، تعامل‌پذیری، و دیگر مسائل کتابخانه‌های دیجیتالی استفاده می‌گردد. 7. کاربران و کاربری برای رشد کتابخانه‌های دیجیتالی استفاده‌پذیر و پیشبرد طراحی نظام، پژوهشگران بر عادات و رفتار استفاده کنندگان و نیازهای آنان در محیطهای گوناگون مثل محیطهای دانشگاهی، مدارس، مؤسسات دولتی و خصوصی توجه کرده‌اند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.