Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی آثار موجود در کتابشناسی ملی ایران درباره زنان

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (6 صفحه - از 53 تا 58)

کلیدواژه ها :

ترجمه ،تألیف ،زبان ،جنسیت ،کتابشناسی ملی ،زنان پراکندگی موضوعی

کلید واژه های ماشینی : بررسی آثار موجود در کتابشناسی، آثار موجود در کتابشناسی، کتابشناسی ملی، کتابشناسی ملی ایران، زنان، توزیع کتاب‌های موجود در کتابشناسی، آثار، انقلاب اسلامی، وضعیت آثار موجود در کتابشناسی، بیشترین تعداد چاپ

در پژوهش حاضر تلاش شده تا وضعیت آثار موجود در کتابشناسی ملی ایران درباره زنان بررسی شود.این پژوهش از جنبه‌های دوره زمانی، تعداد و پراکندگی موضوعی، زبان، نوع نگارش(تألیف، ترجمه، گردآوری)و جنسیت پدید آورندگان، این آثار را بررسی می‌کند.نتایج بررسی نشان می‌دهد که تعداد آثار درباره زنان در دوره پس از انقلاب اسلامی 55 برابر آثار مذکور در دوره پیش از انقلاب است.آثار فارسی بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده و نیز بیشترین تعداد چاپ اولند.تعداد آثار تألیفی 7/1 برابر آثار ترجمه‌ای‌ست و مردان بیش از زنان به موضوع مورد بحث پرداخته‌اند. قدیمی‌ترین کتاب موجود درباره زنان در این پایگاه اطلاعاتی به زبان عربی‌ست که درمصر در 1391 ش.چاپ شده است.

خلاصه ماشینی:

"هدف این پژوهش به بررسی وضعیت کتاب‌های موجود در کتابشناسی ملی ایران درباره زنان می‌پردازد و هدف آن ارائه اطلاعاتی درباره آثار موجود در کتابشناسی ملی درباره زنان از جنبه‌های:1)تعداد و پراکندگی موضوعی، 2) توزیع آثار بر اساس زبان، 3)وضعیت چاپ، 4)چگونگی نگارش(تألیف، ترجمه، گردآوری)، 5)جنسیت پدیدآورندگان بوده است. به دلیل کم بودن تعداد پایان‌نامه‌ها و نوار در مقایسه با کتاب، آنها از جامعه پژوهش حذف شدند و به این ترتیب جامعه مورد مطالعه 198، 1 عنوان کتاب را شامل می‌شود و چون بررسی کل جامعه در نظر بوده است، نمونه‌گیری انجام نشد. توزیع کتاب‌های موجود در کتابشناسی ملی بر اساس رده‌بندی دیوئی (به تصویر صفحه مراجعه شود) رده زبان با نداشتن هیچ عنوانی کمترین تعداد را به خود اختصاص داده است. توزیع کتاب‌های موجود در کتابشناسی ملی درباره زنان بر اساس زبان جدول 3 نشان می‌دهد کتاب‌های فارسی با 113، 1 عنوان (9/92 درصد)بیشترین تعداد و نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده‌اند. توزیع کتاب‌های موجود در کتابشناسی ملی درباره زنان بر حسب جنسیت پدیدآورندگان (به تصویر صفحه مراجعه شود) نتیجه نتایج به دست آمده از این بررسی از این قرارند: -مقایسه تعداد کتاب‌های موجود در کتابشناسی ملی در دوره پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی بیانگر این است که روند تهیه و فهرستنویسی کتاب‌های درباره زنان در دوره پس از انقلاب اسلامی سیر صعودی داشته است به طوری که میانگین سالانه در دوره پس از انقلاب اسلامی 90/155 برابر میانگین سالانه در دوره پیش از انقلاب اسلامی و میزان تعداد کتاب نیز 55 برابر است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.