Skip to main content
فهرست مقالات

رفتار اطلاع یابی متخصصان شاغل در ادارات شرکت ملی نفت مناطق نفت خیر جنوب - اهواز

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (12 صفحه - از 97 تا 108)

کلیدواژه ها :

رفتار اطلاع‌یابی ،کارکنان ،جستجوی اطلاعات ،شرکت ملی نفت مناطق نفت‌خیز جنوب-اهواز

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، رفتار اطلاع‌یابی، اهواز، کسب اطلاعات، رفتار اطلاع‌یابی متخصصان شاغل، مجراهای غیر رسمی کسب اطلاعات، نفت، منابع اطلاعاتی، شرکت ملی نفت، بررسی رفتار اطلاع‌یابی مهندسان

این تحقیق با روش پیمایشی، به بررسی رفتار اطلاع‌یابی مهندسان و کارشناسان شاغل در ادارات تابعه معاونت فنیشرکت ملی نفت مناطق نفت‌خیز جنوب-اهواز می‌پردازد.در این پژوهش به شیوه‌های جستجوی اطلاعات، میزان استفاده از منابع اطلاعاتی، و مشکلات مهندسان و کارشناسان در دستیابی به اطلاعات توجه شده است.نتایج نشان داد که افراد جامعه آماری برای جستجوی اطلاعات از دو روش رسمی و غیر رسمی استفاده می‌کنند.مهم‌ترین مجرای رسمی مورد استفاده، کتابخانه مرکزی شرکت است.مشاوره با صاحب‌نظران داخلی و شرکت در همایش‌ها، دو مجرای مهم غیر رسمی کسب اطلاعات هستند.در استفاده از منابع اطلاعاتی، کتاب و گزارش‌های فنی در اولویت قرار دارند.کمبود وقت، ناآشنایی با منابع جدید، و نبود کتاب جدید از مهم‌ترین عوامل عدم دسترسی به اطلاعات هستند.

خلاصه ماشینی:

"کلید واژه‌ها رفتار اطلاع‌یابی، شرکت ملی نفت مناطق نفت‌خیز جنوب-اهواز، کارکنان، جستجوی اطلاعات مقدمه کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی مهم‌ترین مراکز ارائه اطلاعات به پژوهشگران و متخصصان هستند، اما تجربه نشان می‌دهد که در بیشتر موارد استفاده کنندگان برای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز خود دچار مشکل می‌شوند. مهندسان و کارشناسان شاغل در ادارات تابعه معاونت فنی شرکت ملی نفت مناطق نفت‌خیز جنوب-اهواز در صورت نیاز به اطلاعات جدید، بیشتر از کدام مجراها و منابع اطلاعاتی استفاده می‌کنند؟ 2. 2. میان استفاده مهندسان و کارشناسان شاغل در ادارات تابعه معاونت فنی شرکت ملی نفت مناطق نفت‌خیز جنوب -اهواز از اطلاعات و دستیابی آنها به منابع، رابطه معناداری وجود دارد. توزیع فراوانی و درصد جامعه مورد مطالعه از نظر جنسیت (به تصویر صفحه مراجعه شود) بررسی رفتار اطلاع‌یابی جامعه مورد پژوهش و موانع آن ابتدا رفتار اطلاع‌یابی متخصصان و کارشناسان شرکت ملی نفت مناطق نفت‌خیز جنوب-اهواز بررسی می‌شود، سپس به موانع و مشکلات موجود بر سر راه اطلاع‌یابی این افراد پرداخته می‌شود. به نظر می‌رسد سهولت دسترسی به بسیاری از منابع اطلاعاتی اعم از منابع عمومی و یا تخصصی مورد نیاز در کتابخانه و نزدیک بودن محل این کتابخانه به دفاتر کار مهندسان و کارشناسان باعث شده است که درصد بالایی از پاسخ دهندگان، این کتابخانه را مهم‌ترین مجرای رسمی کسب اطلاعات معرفی نمایند. فرضیه اول:میان مدرک تحصیلی و تجربه مهندسان و کارشناسان شاغل در ادارات تابعه معاونت فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب-اهواز و رفتار اطلاع‌یابی آنها رابطه معنادار وجود دارد. فرضیه دوم:میان استفاده از اطلاعات توسط مهندسان و کارشناسان شاغل در ادارات تابعه معاونت فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب-اهواز و دستیابی آنها به منابع رابطه معنادار وجود دارد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.