Skip to main content
فهرست مقالات

مراقبت، حفظ و نگهداری نوارهای صوتی مغناطیسی تصاویر متحرک و تلویزیون؛ استاندارد شده از سوی سازمان جهانی

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (10 صفحه - از 187 تا 196)

کلیدواژه ها :

حفاظت ،دما ،مواد دیداری-شنیداری ،استاندارد ایزو 12606 ،نوارهای صوتی مغناطیسی ،رطوبت ،بایگانی ،ثبات شیمیایی

کلید واژه های ماشینی : مغناطیسی، نوارهای صوتی مغناطیسی، نگه‌داری نوارهای صوتی مغناطیسی، استاندارد، ایزو، بایگانی نوارهای صوتی مغناطیسی، تکثیر، نوارهای صوتی مغناطیسی تصاویر، اطلاعات، رسانه

این مطلب استانداردی‌ست که سازمان جهانی استاندارد(ایزو)برای حفظ، مراقبت و نگهداری از نوارهای صوتی مغناطیسی تعیین کرده و با شماره ایزو 12606 چاپ و منتشر شده است.این استاندارد جهانی توسط کمیته فنیایزو/تی.سی.36تهیه شده است و توصیه‌هایی را در زمینه بایگانی کردن این گونه منابع و همچنین حفاظت و نگهداری از جهات ثبات شیمیایی، جلوگیری از اختلالات مغناطیسی، تغییر شکل ظاهری، تکثیر، انتقال منبع از مخازن، و حفاظت از نوارهای زوال یافته، ارائه می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"36تهیه شده است و توصیه‌هایی را در زمینه بایگانی کردن این گونه منابع و همچنین حفاظت و نگهداری از جهات ثبات شیمیایی، جلوگیری از اختلالات مغناطیسی، تغییر شکل ظاهری، تکثیر، انتقال منبع از مخازن، و حفاظت از نوارهای زوال یافته، ارائه می‌کند. 1. هدف این استاندارد جهانی، شرایط و نحوه بایگانی نوارهای صوتی مغناطیسی تولیدات سینمایی و تلویزیونی را با هدف حفظ و بادوام کردن آنها توصیه می‌کند. بایگانی و ملاحظات ضروری تکثیر مطلوب و مفید نوارهای انتقالی از بایگانی راکد مستلزم توجه به سه مورد زیر است: -زوال شیمیایی 3 ، -تغییر شکل ظاهری 4 ، -اختلالات مغناطیسی 5 (2؛3؛11؛23). بایگانی طولانی‌مدت مطلوب از آنجا که سرعت تأثیر دما و رطوبت نسبی متعادل (یعنی میزان رطوبت واقعی خود رسانه)به زوال شیمیایی آن کمک می‌کند، اگر بخواهیم نوارها حداکثر عمر مفید خود را داشته باشند بهتر است قبل از بایگاین به آنها سر و صورت جدیدی داده، در رطوبت و دمایی پایین‌تر از رطوبت و دمای نسبی توصیه شده نگهداری کنیم. رطوبت واقعی خود نوار ممکن است نوارهای صوتی مغناطیسس هنگام تولید و استفاده در معرض رطوبت‌های بالا، با تعادل رطوبتی اندک، قرار بگیرند که با تکثیرهای متعدد(در دستگاه تکثیر)این عمل تسریع می‌شود، با توجه به آهنگ بسیار آهسته تعادل رطوبتی در حلقه‌های نوارهای بایگانی شده، احتمال دارد هر رسانه مغناطیسی‌یی که وارد بایگانی سردابی می‌شود و رطوبت نسبی کمتر از رطوبت نسبی خود نوار دارد، پس از چندین ماه به تعادل رطوبتی با بایگانی برسد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.