Skip to main content
فهرست مقالات

فراهم آوری و مدیریت مجلات الکترونیکی

نویسنده:

مترجم:

علمی-ترویجی/ISC (6 صفحه - از 145 تا 150)

کلیدواژه ها :

وب ،پایگاه‌های اطلاعاتی ،منابع الکترونیکی ،مجلات الکترونیکی ،فهرست پیوسته

کلید واژه های ماشینی : پایگاه اطلاعاتی، مجلات الکترونیکی، کتابخانه‌ها، وب، فراهم‌آوری امکان دست‌رسی به مجلات، سایت‌های کتابخانه‌ای و فهرست‌های پیوسته، کارکنان، رویکرد پایگاه اطلاعاتی واحد، امکان دست‌رسی به مجلات الکترونیکی، مجلات الکترونیکی از طریق وب

استفاده از منابع الکترونیکی که در حال گسترش روزافزون هستند، روز به روز توسط کاربران و کتابخانه‌ها بیشتر می‌شود.مجلات الکترونیکی نیز از همین گروه منابع هستند.کتابخانه‌ها برای تهیه مجلات الکترونیکی با چالش‌هایی روبرو هستند.این مقاله به طور خلاصه، روش‌هایی را برای فراهم‌آوری امکان دسترسی به مجلات الکترونیکی از طریق وب سایت‌های کتابخانه‌ای و فهرست‌های پیوسته و همچنین گردآوری آنها ارائه می‌دهد.

خلاصه ماشینی:

"این مقاله به طور خلاصه، روش‌هایی را برای فراهم‌آوری امکان دسترسی به مجلات الکترونیکی از طریق وب سایت‌های کتابخانه‌ای و فهرست‌های پیوسته و همچنین گردآوری آنها ارائه می‌دهد. برای غنای مفهومی در محیط اطلاعاتی-برای روبرو شدن با کاربرانی که همواره تقاضاهایشان در حال افزایش است-کتابخانه‌ها باید منابع متن کامل مورد تقاضا را تا جایی که امکان دارد و در سریع‌ترین زمان فراهم آورند و دسترسی به آنها را سهولت بخشد. این مقاله، به طور خلاصه، روش‌هایی را برای فراهم‌آوری امکان دسترسی به مجلات الکترونیکی از طریق یک وب سایت کتابخانه‌ای و فهرست پیوسته 4 و گردآوری آنها ارائه می‌دهد. فراهم‌آوریاگر بودجه ساکن یا روبه کاهش کتابخانه‌تان، شما را از پیگیری انتخاب مجلات الکترونیکی بازداشته است، ممکن است شگفت‌زده شوید وقتی در یابید که می‌توانید امکان دسترسی به صدها، یا نه، هزاران مجله الکترونیکی را فراهم کنید؛بدون اینکه هیچ پول و هزینه اضافی را به خاطر گردآوری نشانی‌های اینترنتی مجلاتی که هم‌اکنون در دسترس هستند، بپردازید. پایگاه‌های اطلاعاتی انبوه و متراکم، بر مبنای جستجوی موضوع‌مدار و بازیابی مقالات متعدد و گوناگون طراحی می‌شدند؛ولی به دلیل فشار از جانب کتابخانه‌ها، اکنون بسیاری از آنها مجلات را به طور کامل و نیز با پوشش تمام متن در برمی‌گیرند و دسترسی به فهرست مندرجات از طریق نشانی‌های اینترنتی ثابت را فراهم می‌آورند. همان طور که اطلاعات فهرستنویسی کامل برای فهرست پیوسته نیز کاربرد دارد، برای نشریات الکترونیکی پایدار 3 هم صدق می‌کند، اطلاعاتی نظیر عناوین ناشران؛زمانی هم فهرستنویسی حداقل(سطح اول فهرستنویسی)برای عناوینی که تداوم کمتری دارند مورد توجه قرار می‌گیرد، همانند عناوینی که از طریق پایگاه‌های اطلاعاتی تمام متن در دسترس هستند که در این صورت آنها به هیچ وجه در فهرست به حساب آورده نمی‌شوند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.