Skip to main content
فهرست مقالات

رویکرد اقتصادی به شیوع فساد مالی در کشور

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 97 تا 116)

کلید واژه های ماشینی : شیوع، فساد مالی، شیوع فساد مالی در کشور، اقتصادی، مبارزه، شیوع مفاسد مالی، شیوع مفاسد مالی در کشور، مفاسد مالی، اسلامی، مبارزه با فساد مالی

فساد مالی با ابعاد گوناگون آن در تمام کشورهای جهان (کم و بیش) وجود دارد. کشور ما نیز به نوعی با این عارضه دست به گریبان است و چندی است که توجه‌ها به این مسأله و لزوم مبارزه با آن معطوف شده است. فساد مالی پدیده‌ای پیچیده، چند بعدی و دارای علل و آثار چندگانه است که در ابعاد گوناگون فرهنگی، سیاسی و اقتصادی مطرح می‌شود و راه‌های مبارزه خاص خود را می‌طلبد. مقاله حاضر جوانب مختلف فساد مالی، علل اقتصادی وجود و شیوع آن در کشور را بررسی، و راه‌کارهای مبارزه با آن را ارائه می‌کند، و با توجه به اسلامی بودن کشور، مسأله را با رویکردی ارزشی و دینی نیز مورد توجه قرار می‌دهد. از آن جا که اسلام به عوامل درونی و بیرونی معضل فساد مالی توجه دارد، راهکارهای اقتصادی مبارزه با فساد مالی در کالبد دین و ارزش‌های الاهی، اطمینان بیش‌تری دارند. به طور کلی، این مقاله با ارائه پیش‌درآمد و تعریف فساد مالی نشان می‌دهد که این عارضه در کشورهای جهان و ایران وجود داشته و پدیده‌ای عالم‌گیر است؛ سپس به علل اقتصادی شکل‌گیری و شیوع مفاسد مالی در کشور توجه می‌کند و در ادامه، آثار و پیامدهای مخرب آن را ارائه می‌کند؛ سپس به ارائه راه حل‌ها می‌پردازد. در پایان با بیان نظر اسلام درباره علل شکل‌گیری و شیوع فساد مالی، چارچوبی عملی را برای کاهش یا حذف این معضل در کشور بیان می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"این امر را باید بپذیریم که مردم در اقتصاد محور باشند و بتوان دولت را کوچک کرد و دولت نیز با حفظ اقتدار، فقط نظارت کننده باشد؛ البته تا زمانی که دولت به سمت شفاف‌سازی فرایندهای تصمیم‌گیری و تخصیص منابع، پاسخگویی، قانونگرایی و اتخاذ رویکردهای مشارکت جویانه حرکت نکند، هر نوع اقدام برای کم کردن تصدی‌های دولت، نتیجه‌ای نخواهد داشت؛ بنابراین، زیر بنایی‌ترین راه مبارزه با فساد مالی در کشور، خصوصی‌سازی سالم است. این اعتقاد اگر ریشه بگیرد می‌تواند باعث تغییر بنیادی در بینش و منش افراد شود و زهد و قناعت، پرهیز از دنیازدگی، بر حذر بودن از تمرکز ثروت و بسیاری از مصادیق فساد مالی را در پی داشته باشد؛ البته دین فقط به عوامل درونی بسنده نکرده و برای آن‌هایی که به ندای درونی خود توجهی ندارند، اهرم‌ها و ضمانت‌های کنترل بیرونی را قرار داده است که شامل وظایف مردم، دولت و حکومت اسلامی در جامعه شود. * حکومت دینی افزون بر تأکید گسترش و تقویت عوامل درونی و تقویت باورهای عمومی، به هیچ وجه مردم و جامه را رها نکرده، به عوامل بیرونی نیز توجه دارد و با روش‌ها و ابزارهای بسیاری به مقابله با عاملان فاسد و محیط ناسالم بر می‌خیزد؛ بنابراین، اگر شاهد بروز و شیوع مفاسد مالی در نظام‌های اسلامی هستیم، به حتم این مسأله از تمایل و ترغیب دین به امر ارتکاب اعمال فاسد حاکی نیست؛ بلکه دین از این مسائل مبرا است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.