Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی شیوع و علل مرگ های ناگهانی طبیعی در اصفهان

نویسنده:

(6 صفحه - از 77 تا 82)

کلید واژه های ماشینی : مرگ ناگهانی طبیعی، بررسی شیوع و علل مرگ، علت مرگ، شیوع، مرکز پزشکی قانونی اصفهان، بیماری، قلبی، اطلاعات، متوفیان مرگ ناگهانی طبیعی، علل مرگ‌های ناگهانی طبیعی

زمینه و هدف: مرگ ناگهانی طبیعی مشکل عمده ای در جوامع صنعتی می باشد و علیرغم پیشرفت های علمی در زمینه اقدامات احیا قلبی ریوی، مرگ و میر ناشی از این عارضه همچنان بالا باقی مانده است. تشخیص و شناسایی عوامل خطر در افراد در معرض مرگ ناگهانی گامی مهم در جهت ارایه راهکارهای پیشگیرانه و درمانی است و هدف از این مطالعه بررسی شیوع و علل مرگ های ناگهانی طبیعی در اجسادی است که به مرکز پزشکی قانونی اصفهان ارجاع شده بودند. روش بررسی: این مطالعه توصیفی گذشته نگر بوده و نمونه گیری به صورت غیرتصادفی انجام شده است. از 1536 مورد جسد ارجاعی به مرکز پزشکی قانونی اصفهان موارد مرگ ناگهانی طبیعی انتخاب و اطلاعات در یک فرم جمع آوری گردید. یافته ها: شیوع مرگ ناگهانی در این مطالعه %7.16 و بیشترین مرگ و میر ناگهانی طبیعی در سنین 60-70 سال (%25) و در جنس مذکر (%77) بود. سابقه مصرف دارو در %51 موارد و سابقه فامیلی مرگ ناگهانی در %30 افراد مثبت بود. %61 افراد سابقه بیماری زمینه ای داشتند که شیوع بیماری زمینه ای به ترتیب بیماری قلبی %25، هیپرتانسیون و دیابت هر کدام %9، بیماری تنفسی %3 و بقیه موارد %1-2 را شامل می شد. بیشترین تشخیص بالینی مرگ، سکته قلبی (%57) و سپس نارسایی قلبی (%10) و کمترین علت مرگ، موارد مغزی (%1) بود. علت مرگ تعیین شده توسط پزشک معالج بر اساس شکایت اصلی هنگام مراجعه و یافته های بالینی با علت مرگ تعیین شده در پزشکی قانونی بر اساس یافته های ماکروسکوپیک و میکروسکوپیک در %60.9 موارد متناسب بود. در %20 موارد تناسب نسبی و %10 عدم تناسب وجود داشت. نتیجه گیری: مرگ ناگهانی طبیعی در سنین بالا و در جنس مذکر شیوع بیشتری داشت که با توجه به شیوع بیشتر بیماری های ایسکمیک قلبی در جنس مذکر به نظر می رسد باید عوامل مستعد کننده و تسریع کننده بیماری های قلبی را در افراد مسن مذکر به ویژه در افرادی که سابقه مرگ ناگهانی در بستگان درجه اول دارند مد نظر داشت و اقدامات لازم را جهت بیماریابی در این گروه انجام داد. وقوع مرگ ناگهانی طبیعی بدون وجود بیماری زمینه ای اهمیت انجام آزمایشات و تست های بیماریابی در افراد به ظاهر طبیعی و سالم را نمایانگر می سازد. وجود درد سینه به عنوان شایع ترین شکایت اصلی توجه بیشتر و جدی تر به این علامت را لازم می سازد و بر لزوم برگزاری دوره های بازآموزی تحت عنوان «درد سینه» جهت پزشکان بویژه پزشکان اورژانس دلالت دارد.

خلاصه ماشینی: "مهم در جهت ارائه راهکارهای پیشگیرانه و درمانی است و هدف از این مطالعه بررسی شیوع و علل مرگ ناگهانی طبیعی در اجسادی است‌ روش بررسی:این مطالعه توصیفی گذشته‌نگر بوده و نمونه‌گیری به صورت غیر تصادفی انجام شده است. مرکز پزشکی قانونی اصفهان موارد مرگ ناگهانی طبیعی انتخاب و اطلاعات در یک فرم جمع‌آوری گردید. سابقه مصرف دارو در 51%موارد و سابقه فامیلی مرگ ناگهانی در 30% افراد مثبت بود. تعیین شده توسط پزشک معالج بر اساس شکایت اصلی هنگام مراجعه و یافته‌های بالینی با علت مرگ تعیین شده در پزشکی قانونی بر اساس‌ نتیجه گیری:مرگ ناگهانی طبیعی در سنین بالا و در جنس مذکر شیوع بیشتری داشت که با توجه به شیوع بیشتر بیماری‌های ایسکمیک قلبی‌ مرگ ناگهانی در بستگان درجه اول دارند مد نظر داشت و اقدامات لازم را جهت بیماریابی در این گروه انجام داد. گفت که تشخیص و شناسایی عوامل خطر در افراد در معرض مرگ ناگهانی گامی مهم در جهت انجام راهکارهایث پیشگیرانه و درمانی‌ قلبی عروقی بود،ارتباط این علت مرگ به تفکیک با جنس و رده سنی‌ شیوع مرگ ناگهانی طبیعی در این مطالعه 16/7% بود که در جدول 2:فراوانی شکایات اصلی در متوفیان مرگ ناگهانی طبیعی در موارد ارجاعی به مرکز پزشکی قانونی اصفهان‌ نمودار 2:فراوانی علت مرگ تعیین شده بعد از اتوپسی در متوفیان مرگ ناگهانی طبیعی‌ همچنین انجام مطالعاتی جهت بررسی علت مرگ در موارد مرگ‌ معالج و پزشکی قانونی نشان می‌دهد که در اکثر موارد تعیین این علل‌ قانونی با علت مرگ تعیین شده توسط پزشک معالج بر اساس علایم‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.