Skip to main content
فهرست مقالات

تعیین سن افراد زنده

نویسنده:

(5 صفحه - از 158 تا 162)

کلید واژه های ماشینی : سن، دندان، تعیین سن، خصوصیات ثانویه جنسی تعیین، خصوصیات ثانویه جنسی، تعیین سن افراد زنده، پزشکی قانونی، استخوان‌سازی و خصوصیات ثانویه، استخوان‌سازی، ظهور مراکز استخوان‌سازی در اسکلت

مقدمه: تعیین سن وظیفه ای است که پزشک قانونی هم در کشورهای در حال توسعه و هم در کشورهای توسعه یافته عهده دار آن است. تعیین سن افراد در اجرای بسیاری از قوانین کیفری در سرتاسر جهان تعیین کننده است. سن یک فرد را می توان با بررسی دندانها، استخوان سازی و خصوصیات ثانویه جنسی تعیین کرد. بحث: تعیین سن در سال های اولیه زندگی تا 20 سالگی دقیق تر است. زمان ظهور دندان های موقت و دایمی و مرحله رویش آنها راهکار بسیار ساده ای در تخمین سن افراد است و با روش تصویر برداری OPG قابل انجام است. ظهور مراکز استخوان سازی در اسکلت بدن، استخوانی شدن غضروف ها و متعاقبا اتصال استخوان ها به هم اطلاعات بسیار کمک کننده ای در تعیین سن در اختیار قرار می دهد. برای تعیین سن دوران کهولت، توجه به اتصالات درزهای جمجمه حایز اهمیت است. نتیجه گیری: خصوصیات ثانویه جنسی در تعیین سن کمک کننده و نه چندان دقیق هستند. جنبه اصلی گزارش تخصصی پزشکی قانونی باید مبتنی بر محتمل ترین سن برای فرد مورد معاینه و یا تعیین درجه تطابق سن ملحوظ شده با سن واقعی فرد باشد و مشخص کند سن فرد بالاتر از محدوده کیفری است یا خیر.

خلاصه ماشینی:

"جنبه اصلی گزارش تخصصی پزشکی قانون باید مبتنی بر محتمل‌ترین سن برای فرد مورد معاینه و یا تعیین درجه تطابق سن ملحوظ شده با سن واقعی فرد باشد و مشخص کند سن فرد بالاتر از محدوده کیفری است یا خیر. مرحله آرایش مخلوط دندان‌ تا قبل از 6 سالگی هنگامی که اولین دندان آسیای بزرگ دایم ظاهر می‌شود، تمام دندان‌های یک کودک شیری هستند. طی دوره آرایش مخلوط دندان سن یک کودک به آسانی طبق فرمول زیر محاسبه می‌شود 1P}: سن دندان‌های دایم موجود در دهان 4(5-سن موجود) بنابراین یک ارتباط دو طرفه بین مرحله ظهور دندان‌ها و سن کرونولوژیک وجود دارد و بهتر است سن افراد بر اساس مرحله دندان‌ها تخمین زده شود. گزارش‌های تخصصی‌ جنبه اصلی گزارش تخصصی پزشکی قانونی باید مبتنی بر محتمل ترین سن برای فرد مورد معاینه و یا تعیین درجه تطابق سن ملحوظ شده با سن واقعی فرد باشد؛یا اینکه مشخص کند که سن فرد بالاتر از محدوده سن کیفری است یا خیر."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.