Skip to main content
فهرست مقالات

ضرورت توجه به مقولات لغوی و دستوری متفاوت در زبان روسی و فارسی و چگونگی تطبیق آن ها

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 161 تا 172)

کلید واژه های ماشینی : فعل، آموزش زبان روسى براى ایرانیان، زبان روسی، صرف، آموزش، استمرارى، گوینده، زبان روسى و فارسى آموزش، افعال در زبان روسی، صرف فعل

می توان با اطمینان گفت، که مشکل ترین مقوله لغوی و دستوری در زبان روسی، مقوله افعال این زبان است. فعل در هر زبانی هسته مرکزی صرف را تشکیل می دهد و در زبان روسی به لحاظ وجود برخی مکانیسم های دیگر که از مهم ترین آنها نگرش گوینده به نحوه چگونگی آن است، با زبان فارسی تفاوت دارد. همچنین مقوله مطلق و استمراری افعال در زبان روسی با لحاظ ایجاد تغییرات معنایی از ظرافت خاصی برخوردار است. به همین علت مجریان آموزش این زبان، لغت نامه ها و کتاب های اختصاصی برای آموزش این مقوله تهیه و تدوین نموده اند. اما این لغت نامه ها و کتاب های اختصاصی که توسط روس ها برای خارجیان به چاپ رسیده است برای مخاطبان اروپایی در نظر گرفته شده است. ترجمه این آثار که از نیم قرن پیش تاکنون در ایران صورت پذیرفته به لحاظ عدم توجه کافی به مقولات لغوی و دستوری متفاوت در زبان روسی و فارسی آموزش این زبان را در ایران با مشکلاتی توام ساخته است که نیاز به برنامه ریزی و ارائه کتاب های آموزشی و لغت نامه های مناسب دارد.

خلاصه ماشینی:

"ترجمۀ این آثار که از نیم‌قرن پیش تاکنون در ایران صورت پذیرفته به لحاظ عدم توجه کافی به مقولات لغوی و دستوری متفاوت در زبان روسی و فارسی آموزش این زبان را در ایران با مشکلاتی توام ساخته است که نیاز به برنامه‌ریزی و ارائۀ کتاب‌های آموزشی و لغت‌نامه‌های مناسب دارد. پایانۀ صرفی در زبان روسی به ریشۀ فعل اضافه می‌شود و این تغییرات صرفی هم اغلب در ریشه انجام می‌پذیرد،به‌عنوان مثال؛چنانچه حرف آخر ریشه از حروف صامت باشد،در آن صورت به هنگام تغییرات،این حروف یا حذف می‌شوند و یا ممکن است به حروف صامت دیگر تبدیل شوند،هم‌چنین بن بسیاری از فعل‌های گروه صرف اول به حروف a یا ?R ختم می‌شوند. در فرهنگ‌های لغت زبان روسی فعل به صورت مصدر ارائه شده است و فرم صرف‌شدۀ فعل در اول شخص مفرد با ضمیر شخصی ?R برای افعالی است که مشمول قاعدۀ خاصی‌اند که ویژگی‌های آن توسط صرف صیغه‌های دیگر به دست نمی‌آید. ?R -در اینجا گوینده بر قسمت c عمل خواندن تأکید می‌کند،یعنی کامل شدن فرایند خواندن،یعنی هنگامی که آخرین کلمه خوانده شده است،اما دقت کنید،که این عمل پایانی c آنی است و طول مدت زمانی ندارد،به خاطر داشته باشید که دو فعل گونه‌های مختلف یک عمل واحد را توصیف می‌کنند. IbB اغلب فعل‌های مطلق و استمراری می‌توانند بر قسمت‌های c-b-a یا c-b تأکید کنند،اما تنها بر a نمی‌توانند تأکید کنند،برای تأکید بر قسمت a عمل در زبان روسی(مانند فارسی)از فعل bTa???aH که معنای شروع کردن را می‌دهد،با مصدر فعل موردنظر استفاده می‌شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.