Skip to main content
فهرست مقالات

شیوه انتقالی در بستر آموزش الکترونیکی

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 87 تا 98)

کلیدواژه ها :

دستور زبان ،شیوهء انتقالی ،مخاطبان ،محیط آموزش ،مهارت شفاهی

کلید واژه های ماشینی : آموزش، زبان، آموزش زبان، زبان‌آموزان، شیوه انتقالی در بستر آموزش، آلمانی، بستر آموزش الکترونیکی، الکترونیکی، دستور، آموزش زبان آلمانی

ابداع و استفاده از شیوه‌های گوناگون آموزشی زبان‌های خارجی همواره با هدف‌ افزایش کمی و کیفی در مهارت‌های چهارگانه کلاسیک صورت گرفته است. پیشرف‌های تکنولوژیکی در بعد استفاده از رسانه‌ها و تحولات علمی در رشته‌های‌ مرتبط با یاد گیری به‌طور اعم و آموزش زبان به‌طور اخص،تأثیر مستقیم در مقوله‌های نظری و شفاهی با استفاده از یک شیوهء آموزشی ثابت و یا ترکیبی از پارامترهای گوناگون دو یا چند شیوه بارها در بستر فیزیکی مورد مداقه و بررسی قرار گرفته است.در مقالهء حاظر ضمن بررسی قابلیت شیوه انتقالی که خود روشی تلفیقی‌ و حاصل ابتکار آلمانی‌ها می‌باشد،امکان به کارگیری این شیوه در بستر الکترونیکی و در مقاتیسه با بستر فیزیکی از منظر چگونگی تقطیع محتوا،نظارت بر نحوهء انتقال و نگرش به زبان‌آموز مورد بحث قرار می‌گیرد.

خلاصه ماشینی:

"پیشرف‌های تکنولوژیکی در بعد استفاده از رسانه‌ها و تحولات علمی در رشته‌های‌ مرتبط با یاد گیری به‌طور اعم و آموزش زبان به‌طور اخص،تأثیر مستقیم در مقوله‌های نظری و شفاهی با استفاده از یک شیوهء آموزشی ثابت و یا ترکیبی از پارامترهای گوناگون دو یا چند شیوه بارها در بستر فیزیکی مورد مداقه و بررسی قرار گرفته است. در حال حاظر قابلیت‌های موجود در اینترنت از جمله ارائهء چند رسانه‌ای مطالب،ایجاد محیطهای مجازی شبیه محیطهای جامعهء زبانی مقصد و بر قراری ارتباط نوشتاری و گفتاری از طریق امکاناتی نظیر پست الکترونیکی و چت،بستر مناسبس برای آموزش زبان خارجی به شیوهء انتقالی به‌ویژه در کشورهای غیر آلمانی زبان‌ فراهم نموده است. در واقع حظور مهاجران با ملیت و زبان مختلف و نیاز آن‌ها به ارتباط گفتاری و تقویت مهارت‌های شفاهی به‌عنوان هدف اصلی از یاد گیری زبان‌ آلمانی،تدریس زبان آلمانی به شیوهء دستور-ترجمه را باتوجه به ویژگی‌های خاص خود عملا غیرممکن ساخته بود(ر. تکرار دائم یک نکتهء دستوری در قالب تمرینات معتعدد و همچنین استفاده از جملات فاقد ارتباط معنایی،بیانگر الگوبرداری شیوهء انقالی از شیوه‌های شنیداری و دستور- ترجمه و نیز تأثیر نظریهء رفتار گرایی بر این شیوه می‌باشد. در جدول شمارهء 1 ویژگی‌های مربوط به هریک از شیوه‌های مذکور نشان داده شده است: جدول شمارهء یک (به تصویر صفحه مراجعه شود) بستر الکترونیکی اگرچه شیوه‌های مختلف آموزش زبان در اصل برای محیطهای سنتی طراحی و ابداع‌ شده‌اند،اما اینترنت و امکانات موجود در آن با ایجاد محیطهای آموزشی چند رسانه‌ای و همچنین شبیه‌سازی موقعیت‌های مختلف،اجرای شیوه‌های آموزش زبان را در محیطی مجازی‌ و در قالب آموزش نوین حضوری(ر."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.