Skip to main content
فهرست مقالات

بر سر چاه شاهین یا خرد اودین؟

نویسنده:

علمی-پژوهشی (12 صفحه - از 5 تا 16)

کلید واژه های ماشینی : سر چاه شاهین ،جاودانگی ،سر چاه شاهین و اسطوره ،اسطوره ،عشق ،مانایی ،دین ،خرد ،گیاه ،گیل‌گمش ،چاه شاهین و اسطوره اسکاندیناویانی ،آب ،مرگ ،مار ،افسانه‌ای ،هنر ،چشمه ،مانایی تن ،نامیرایی ،خواب ،آفرینش ،ایران ،جوان ،درخت ،زیبایی ،جاودانگی جان ،اساطیر اسکاندیناوی ،اسطوره‌ها و افسانه‌ها ،بی‌مرگی ،مانایی جان

این مقاله جستاری است درباره سودای جاودانگی انسان. نویسنده، با اشاره به اسطوره ها و افسانه ها و آرا صاحب نظران، به بررسی این نکته می پردازد که مراد از جستجوی نامیرایی کدام است: مانایی تن یا جاودانگی جان که با عشق، خلاقیت، خرد و هنر به دست می آید؟ برای پاسخ به این پرسش ها، نویسنده به بررسی آثاری چون گیل گمش، ضیافت، اسطوره های اسکاندیناویایی و شماری از آثار ایرانی می پردازد. پس از آن، نویسنده با نگاهی تفصیلی به نمایشنامه بر سر چاه شاهین و اسطوره اسکاندیناویانی اودین دو نمونه از تلاش برای مانایی را بررسی می کند: اولی به عنوان نمونه تلاشی بیهوده برای مانایی تن و دیگری جستجویی روحانی برای مانایی جان که در قالب عشق و آفرینندگی شدنی است.

خلاصه ماشینی:

"نویسنده،با اشاره به‌ اسطوره‌ها و افسانه‌ها و آراء صاحب‌نظران،به بررسی این نکته می‌پردازد که مراد از جستجوی نامیرایی کدام است:مانایی تن یا جاودانگی جان که با عشق،خلاقیت،خرد و هنر به دست می‌آید؟برای پاسخ به این پرسش‌ها،نویسنده به بررسی آثاری چون‌ گیل گمش،ضیافت،اسطوره‌های اسکاندیناویایی و شماری از آثار ایرانی می‌پردازد. پس از آن،نویسنده با نگاهی تفصیلی به نمایشنامه بر سر چاه شاهین و اسطوره‌ اسکاندیناویایی اودین دو نمونه از تلاش برای مانایی را بررسی می‌کند:اولی به‌عنوان‌ نمونه تلاشی بیهوده برای مانایی تن و دیگری جستجوی روحانی برای مانایی جان که‌ در قالب عشق و آفرینندگی شدنی است. گاه آن را انتظار می‌کشیده و گاه با شنیدن صدای پای آن،آمدنش را پیش می‌انداخته،مرگ همیشه با انسان بوده و جزئی انکار ناشدنی از وجود است،پس به راستی‌ این همه جستجوی جاودانگی از چیست؟شکی نیست که همراه با واقعیت مرگ،آرزوی‌ بی‌مرگی نیز همیشه همراه انسان بوده است،اما آیا به واقع مقصود از عمر طولانی صرف آنی‌ است که اسکندر بر چشمهء افسانه‌ای آب‌حیات دید که گروهی بی‌مرگ و خسته از زندگی‌ ایستاده بودند؟یا نه این بی‌مرگی رمزی چندلایه است؟ وجه مشخص این بی‌مرگی همان عمر دراز و بی‌مرگی تن است. اما پیداست که‌ اسطوره روی دیگری هم دارد و آن این است که جاودانگی تنها-و یا اصلا-نامیرایی تن‌ نیست که می‌تواند جاودانگی جان،عشق،آفرینش،هنر و زیبایی و... خرد اودین اسطورهء اسکاندیناوی و سخن شفابخش در انتقال‌ پنچتنتره به ایران که در نمادهای آب و گیاه جاودانه شده‌اند،خود رمزی از این معنای‌ اسطوره‌اند:جاودانگی در روگرداندن از روزمرگی،پندار باطل،گریز و فراموشی و روی‌آوردن‌ به آفرینش،عشق،خرد،هنر و زیبایی است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.