Skip to main content
فهرست مقالات

وزارت بدر الجمالی

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 119 تا 134)

کلیدواژه ها :

مصر ،فاطمیان ،اسماعیلیه ،مستنصر ،بدرالجمالی

کلید واژه های ماشینی : بدر الجمالی، وزارت بدر الجمالی، مصر، مستنصر، وزارت، تاریخ دولت اسماعیلی مذهب مصر، خلفای فاطمی مصر، اسماعیلی، حکومت، قمری

مستنصر (خلافت 427 ـ 487ق) یکی از معروف‌ترین خلفای فاطمی مصر است که مدت زیادی بر مسند قدرت بود. دوران او با این‌که فراز و نشیب‌های زیادی داشت؛ اما یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین دوره‌های تاریخ دولت اسماعیلی مذهب مصر به شمار می‌رود. هنگامی که حکومت اسماعیلی مصر، در سراشیب سقوط قرار گرفت و خطرات داخلی و خارجی آن را تهدید می‌کرد، وزارت به شخصی به نام بدر الجمالی (وزارت 466 ـ 487ق) سپرده شد و او توانست مشکلات را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد. در این پژوهش، اقدامات سیاسی، اجتماعی و عمرانی بدر و اوضاع بحران زده‌ی مصر، همزمان با به قدرت رسیدن او، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

خلاصه ماشینی: "12 او در شرح حال مستنصر فاطمی این اشتباه خود را تصحیح کرده و چنین می‌نویسد: بدر الجمالی قبل از رسیدن به وزارت، صاحب عکا بوده است. یکی از افرادی که در این زمان قدرت زیادی داشت و در تباهی و نابسامانی‌های دولت و حکومت تأثیرگذار بود، نظاره مادر مستنصر بود. مادر مستنصر که به توطئه چینی و نیرنگ‌بازی سرگرم بود، با مرگ جرجرایی در سال 436 قمری یگانه کسی بود که قدرت را در دست گرفت و این اقتدار سیاسی مدت‌ها در دست وی باقی ماند. این ناصر الدوله از نوادگان ناصرالدولة بن حمدان بود و بر مصر چیره شد و با استبداد به حکومت پرداخت و به قدرت مادر مستنصر خاتمه داد و بر او دست یافته و 50 هزار دینار اموال او را مصادره کرد. ابوالمطاع که شاعری شیرین گفتار و ملقب به وجیه الدوله بود، در زمان حکومت ظاهر (دوره حکومت 411 ـ 427 ق) در مصر زندگی می‌کرد و از طرف خلیفه به حکومت اسکندریه نیز رسیده بود28 و در سال 428 قمری در مصر از دنیا رفت. بدر برای این‌که قدرت ترکان را که سال‌ها در امور دولت خلل ایجاد کرده بودند محدود کند، ابتدا خود را دوستدار و رفیق آنها نشان داد و امرای ترک نژاد را به یک مهمانی دعوت کرد و همه‌ی آنها را از دم تیغ گذراند. 69 بدر الجمالی در سوق العطارین اسکندریه مسجد جامعی بنا کرده است که به همین نام یعنی جامع العطارین معروف است که کار ساختن آن در ربیع الاول سال 479 قمری به پایان رسید."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.