Skip to main content
فهرست مقالات

بازار مواد مخدر در ایران (قیمت، مصرف و تأثیرگذاری تولید خارجی)

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 92 تا 109)

کلید واژه های ماشینی : مواد مخدر، مصرف، قیمت، اعتیاد، تریاک، مواد مخدر در ایران، اقتصادی، اقتصاد سیاسی و اقتصاد اجتماعی، معتادان، تولید

جنبه های اقتصادی اعتیاد تنها شامل رفتار مصرف کننده، انگیزه ها و ساز و کارهای تولید، حمل و نقل و توزیع و نقش قیمت و درآمد نمی شود، بلکه به طور عمده باید با ساختار اقتصاد سیاسی سروکار پیدا کند. درآغاز، مقاله های ذوقی و عمومی و گاه بررسی های اثبات گرایانه تقلیل گرا و متکی به الگوهای فرضی نوکلاسیکی به طور محدودی منتشر می شدند. در کنار آن به طور محدودتری اقتصاددانان رادیکال جنبه های اقتصاد سیاسی و اقتصاد اجتماعی اعتیاد را به گونه ای منتقدانه به بحث می گذاشتند. امروز هم انواع مطالعات و تحقیقات اقتصادی متعارف انتقادی و سیستمی درباره مواد مخدر در جریان است. این مقاله با روشی سیستمی به ساختارهای اقتصاد سیاسی و اقتصاد اجتماعی مربوط به کلیت قاچاق و اعتیاد می پردازد و بر آن است که انگیزه های نیرومندی برای تولید و مصرف وجود دارد. این انگیزه ها، گذشته از مراحل فردی و استثنایی، از همان جا ناشی می شوند که خود به دوام ساختار نابهنجار اجتماعی و تشویق به مصرف کمک می کند.روند افزایش مصرف از نابسامانی هایی مایه می گیرد که مربوط به کارکردهای نابسامان اقتصاد سیاسی اند از جمله فقر و بیکاری و محرومیت و وجود شبکه قدرتمند قاچاق که با مدیریت های سیاسی نیز ارتباط جدی دارند. اما راه حل های اساسی در گرو حذف بازدارنده اصلی و دگرگونی ساختارهای پدیدآورنده این آسیب هستند. با این وصف، با اتخاذ روش های مؤثر ریشه ای، به رغم دوام ساختارهای اساسی زاینده نابهنجاری می توان مهار را به طور جدی و مؤثر بالا برد و هزینه های اجتماعی آن را به مقدار اساسی کاهش داد.

خلاصه ماشینی: "با توجه به این که آمار متعلق به سال 1379 است و به احتمال 65%معتادان تفننی و به احتمال 30%معتادان تصادفی در معرض اعتیاد دائمی بوده‌اند، بنابراین می‌توانیم بپذیریم که در آغاز سال 1380 شمار معتادان کشور با احتساب 000,500 نفر معتاد پنهان(و این که در حدود 20%آنان معتاد به هروئین و مرفین بوده‌اند(به شرح جدول شماره 1 است:جدول شماره 1شمار معتادان برحسب نوع ماده مخدر مصرفی در آغاز سال 1381 در ایرانبنابراین، با فرض آن که نیمی از ناشناخته‌ها معتاد اصلی هستند(یک فرض محافظه‌کارانه) درمی‌یابیم که در حدود 8/1 میلیون نفر معتاد قطعی و قابل شناخت و در حدود 300 هزار (به تصویر صفحه مراجعه شود)نفر معتاد ناشناخته در کشور وجود دارد. خواننده می‌تواند دریابد که به این ترتیب با حذف میزان مصرف شیره(که از سوخته تریاک به دست می‌آید و نباید دوباره شماری شود)مصرف تریاک صددرصد خالص که به ایران می‌آید عبارت است از:933 تن-96+897-22/0x436+65/0x1380جدول شماره 3توزیع تریاک تولیدشده در افغانستان و پاکستان در سال 1999(برحسب درجه خلوص 100%و معادل تریاک)در سال 1999، که یکی از پرتولیدترین سال‌ها در افغانستان بوده است، تولید کل جهان به 5795 تن رسید که از آن سال 4565 تن به افغانستان اختصاص داشت(9 تن به پاکستان، 162 تن به آمریکای لاتین و 1029 تن به سایر نقاط آسیا و 895 تن در میانمار)( 2000,PCDNU ). هزینه‌های سه‌گانه سیستم مبارزه با مواد مخدر براساس آمار سال 1377(ستاد مبارزه با مواد مخدر، 1379)در حال 1381 با توجه به سالانه 5/17%نرخ تورم(بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، 1380)عبارت است از:جدول شماره 5هزینه‌ها و خسارت‌های سیستم مبارزه با مواد مخدر(شامل حشیش)در سال 1381(میلیارد ریال)با قبول فرض هر دلار معادل 5500 ریال، رقم مزبور به حدود 400 میلیون دلار می‌رسد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.