Skip to main content
فهرست مقالات

اعتماد، اجتماع و جنسیت، بررسی تطبیقی اعتماد متقابل در بین دو جنس

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (33 صفحه - از 100 تا 132)

کلید واژه های ماشینی : اعتماد ،اعتماد متقابل ،اجتماعی ،زنان ،جنسیت ،مردان ،بررسی تطبیقی اعتماد متقابل ،اقتصادی ،رسانه‌ها ،متغیرهای ،جامعه ،گیدنز ،استان‌ها ،شهر ،سطح اعتماد متقابل ،نتایج تحلیل واریانس اعتماد متقابل ،روابط ،کلی ،مطالعه ،توسعه ،اصلی ،سطح اعتماد متقابل میان زنان ،عاملی ،اعتماد متقابل در میان زنان ،افزایش ،شناسایی ابعاد و سطوح اعتماد ،دور ،کلان ،مفهوم ،اجتماع و جنسیت

اعتماد مفهوم کانونی نظریات کلاسیک جامعه شناسی و نیز محور اصلی تئوری های نوین سرمایه اجتماعی و زمینه تعاملات و روابط اجتماعی است. نتایج بسیاری از مطالعات اخیر در سطح کشور حاکی از کاهش سطح نسبی این متغیر در نزد اقشار مختلف اجتماع است. این دسته از مطالعات عوامل اقتصادی ـ اجتماعی متفاوتی نظیر افزایش شدید سطح تحصیلات و فزونی دانش آموختگان سطوح عالی تحصیلی، افزایش دسترسی و مصرف رسانه ها و خصوصا حضور رسانه های جدید نظیر اینترنت به عرصه ارتباطات کشور، افزایش شدید جمعیت و بزرگ شدن سریع شهرهای کشور و … را دلایل و عوامل کلان این وضعیت شمرده اند. با این حال، کمتر مطالعه ای به بررسی تأثیر متغیر "جنس" و اثر انتزاعی آن بر اعتماد پرداخته است. این مطالعه با عطف توجه به اهمیت حضور زنان در عرصه اجتماع و حتی عامل محوری قلمداد کردن نقش زنان در توسعه کشور به تبعیت از شومپیتر درصدد آن است که ضمن شناسایی ابعاد و سطوح اعتماد متقابل به عنوان یکی از مباحث اصلی در موضوع اعتماد اجتماعی و بررسی عوامل مؤثر بر آن، تاثیر عامل جنسیت در آن را با سایر متغیرهای مورد نظر مقایسه و بررسی کند. مطالعه در سطح شهرهای بیست و هشت استان کشور و با حجم نمونه 8206 نفر و در سال 1381 انجام شده است.

خلاصه ماشینی:

"این مطالعه با عطف توجه به اهمیت حضور زنان در عرصۀ اجتماع و حتی عامل محوری قلمداد کردن نقش زنان در توسعۀ کشور به تبعیت از شومپیتر درصدد آن است که ضمن شناسایی ابعاد و سطوح اعتماد متقابل به عنوان یکی از مباحث اصلی در موضوع اعتماد اجتماعی و بررسی عوامل مؤثر بر آن،تأثیر عامل جنسیت در آن را با سایر متغیرهای موردنظر مقایسه و بررسی کند. اما الگوی کلی اختلافات در میان دو جنس و برحسب انواع اعتماد به این صورت است که سنین بالاتر،نسل جوان،متولدان شهرهای دیگر و روستاها،اعراب و لرها،متأهلین،افراد خانوارهای پرجمعیت‌تر،اقامت‌کنندگان بلندمدت در شهرها،مهاجران بلندمدت،شاغلان،افراد با تحصیلات تا سطح ابتدایی و پایگاه‌های پایین اقتصادی-اجتماعی از اعتماد متقابل بیشتری برخوردارند و در عین حال میانگین اعتماد متقابل با تفاوت‌هایی جزئی در بین مردان اندکی بالاتر از ارقام مشابه برای زنان است. قوی‌ترین روابط همبستگی میان اعتماد به دیگران دور و متقابل و حتی وجود رابطه نسبتا ضعیف اعتماد به دیگران نزدیک و سطح توسعه اقتصادی-اجتماعی استان‌ها در مورد زنان،ازآن‌جاکه این روابط به صورتی معکوس و منفی می‌باشند،به آن معناست که اگرچه در شرایط فعلی بستر تعاملات اجتماعی برای زنان بسیار محدود است،اما چشم‌انداز روشنی نیز برای آن وجود ندارد. نتایج تحلیل واریانس اعتماد متقابل و اجزای آن برحسب ویژگی‌های زمینه‌ای(جداول 10 تا 12)نیز نشان داد که ویژگی‌های زمینه‌ای در مورد زنان کمتر معنادار می‌باشند و لذا توجه به ویژگی‌های خاص عاطفی-نگرشی زنان خصوصا میزان وابستگی عاطفی و تعلق روحی به خانواده،همسر و فرزندان از یک سو و موانع عمده برای مشارکت فعال اجتماعی آنان از سوی دیگر در هر مطالعه‌ای که هدف اصلی آن پژوهش در مسائل زنان باشد اساسی است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.