Skip to main content
فهرست مقالات

پژوهشی در مفاهیم، کارکردها و دوره های آموزشی کارآفرینی

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 125 تا 146)

کلیدواژه ها :

کارآفرینی ،کارآفرین ،آموزش کارآفرینی

کلید واژه های ماشینی : کارآفرینی، آموزش کارآفرینی، دوره‌های آموزشی کارآفرینی، فرایند آموزش کارآفرینی، کار، مراکز آموزش کارآفرینی و تجربیات، توسعه، ادامه فرایند آموزش کارآفرینی، مدیریت، کسب و کار

در این مقاله پس از بیان مقدمه‌ای پیرامون مفهوم کارآفرینی 1 و تعاریفی چند از کارآفرینی و کارآفرین 2 ، تاریخچه‌ای کوتاه از آموزش کارآفرینی 3 بیان می‌گردد. آنگاه تعاریف آموزش کارآفرنی مطرح می‌شوند.سپس طی پژوهشی در ادبیات معاصر کارآفرینی، عمده‌ترین اهداف و رئوس مطالب آموزش کارآفرینی در قالب سه سطح فردی، سازمانی، و محیطی تشریح می‌گردند.در ادامه فرایند آموزش کارآفرینی و انواع دوره‌های آموزشی آن بررسی و مرور می‌شوند.این مقاله با (معرفی مهمترین مراکز آموزش کارآفرینی و تجربیات برخی کشورها در پیاده‌سازی برنامه‌های آن خاتمه می‌یابد.

خلاصه ماشینی:

"این توجه در قالب تدوین (1) ssenisuB L (2) noitamrofnI L (3) egdelwonK L (4) detneiro-egdelwonK L (5) egA noitamrofnI L استراتژی‌ها، سیاست‌ها و برنامه‌های عملی جهت بسط و تقویت روحیه و رفتار کارآفرینی، آموزش و مشاوره آن ظاهر گردیده و باعث ایجاد فضای مناسب‌تری برای فعالیت‌های گوناگون کارآفرینی شده است‌[3]. از این رو فعالیت‌های آموزشی برای تربیت کارآفرینان در دستور کار بسیاری از مراکز آموزش کارآفرینی قرار گرفته، چرا که لازمه توسعه کارآفرینی، آموزش آن است [9]. به طور کلی در آموزش رشته کارآفرینی اهداف متعددی مورد نظر است که برخی از آنها عبارتند از: الف-کسب دانش مربوط به کارآفرینی:دانش بسیاری را می‌توان از طریق آموزش کارآفرینی در زمینه‌هایی همچون تعریف کارآفرین، کارآفرینی، تاریخچه کارآفرینی، ویژگیهای افراد کارآفرین، سیر تئوریک مباحث کارآفرینی، مزایای کارآفرینی و زندگی‌نامه کارآفرینان بزرگ کسب کرد[18]. 7-معلمان و یا استادانی که کارآفرینی را تدریس می‌کنند، خودشان کارآفرین باشند[27، 26] 10-تجربیات برخی از کشورها در پیاده‌سازی برنامه‌های آموزش کارآفرینی امروزه تجربیات فراوانی در سراسر دنیا راجع به طراحی برنامه‌ها، ارتقاء و ایجاد انگیزه و کمک به کارآفرینی از طریق آموزش آن وجود دارد که تعدادی از آنها در اینجا مطرح می‌شوند: الف-هندوستان:در هند موسساتی همچون مؤسسه توسعه کارآفرینی هند، و سایر سازمان‌های آموزشی ایالتی و.... تلاش قابل ملاحظه‌ای را برای اداره برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت کارآفرینی، با توجه به گروه‌های هدف مورد آموزش، انجام می‌دهند و در حال حاضر تحقیقات و آموزش کارآفرینی در این موسسات در سطح خوبی صورت می‌گیرد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.