Skip to main content
فهرست مقالات

تأثیر تکنولوژی، اندازه، محیط و باورهای تصمیم گیرنده بر ساختار سازمانی

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 21 تا 40)

کلیدواژه ها :

تکنولوژی ،ساختار ،محیط ،اندازه

کلید واژه های ماشینی : تکنولوژی، ساختار، اندازه، محیط، سازمان، پژوهش، ساختار سازمانی، مدیران، محیط و باورهای تصمیم‌گیرنده، مدل

در این پژوهش ابتدا ادبیات مربوط به نظریه سازمان بطور کلی و ادبیات مربوط به‌ عوامل محتوایی و باورهای تصمیم‌گیرنده بطور اخص مورد بررسی قرار گرفته و تلاش‌ شده است تا تاثیر هر کدام از عوامل محتوایی بطور جداگانه مورد سنجش قرار گیرد.در نهایت تاثیر استراتژی نیز مورد سنجش قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"تاثیر تکنولوژی،اندازه،محیط و باورهای تصمیم‌گیرنده‌ بر ساختار سازمانی‌1 سید محمد اعرابی* سید رشید کابلی**چکیده در این پژوهش ابتدا ادبیات مربوط به نظریه سازمان بطور کلی و ادبیات مربوط به‌ عوامل محتوایی و باورهای تصمیم‌گیرنده بطور اخص مورد بررسی قرار گرفته و تلاش‌ شده است تا تاثیر هر کدام از عوامل محتوایی بطور جداگانه مورد سنجش قرار گیرد. 1)محیط 014/0+اندازه 001/0+تکنولوژی 95/0 پویایی مفهوم مدل فوق این است که با شرط ثابت بودن سایر متغیرها،یک واحد افزایش در یک متغیر به اندازه ضریب خود می‌تواند متغیر وابسته را تغییر دهد. تحلیلهای انجام شده نشان می‌دهد که‌ به‌طور کلی مدیران باید به این متغییرها و وزن تاثیر آنها در طراحی ساختار مناسب برای‌ دانشگاهها توجه نمایند و از نگرش اقتضایی طراحی ساختار برخوردار باشند. به‌طور کلی در این پژوهش با انتخاب دانشگاه و ارسال پرسشنامه برای مدیران و استادان‌ گروه مدیریت و بر اساس مدل پژوهش و تجزیه و تحلیل‌های انجام شده نتایج زیر به دست آمد. 1-در یک نتیجه‌گیری کلی،مدل پژوهش یا تاثیر متغیرهای اقتضایی بر طراحی ساختار و ایجاد یک طیف پویا-غیرپویا در اغلب دانشگاهها قابل بررسی بود؛به عبارت دیگر فریضیات مدل غالبا تأیید شد. این مدل نشان می‌دهد که‌ پویایی دانشگاهها تحت تأثیر دو متغیر تکنولوژی و اندازه و بعد از آن،تحت تأثیر محیط است. با توجه به موارد بالا و در یک نتیجه‌گیری کلی مشخص می‌شود که با توجه به تحلیل‌های‌ آماری انجام شده،متغیرهای اقتضایی در طراحی ساختار و پویایی سازمان تأثیر دارند که‌ بیشترین تأثیر مربوط به تکنولوژی است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.