Skip to main content
فهرست مقالات

نظریه و نظریه پردازی در دانش مدیریت

نویسنده:

ISC (33 صفحه - از 36 تا 68)

کلیدواژه ها : نظریه و نظریه‌پردازی ،مدل ،نظریه و مدل ،نظریه و روش ،نظریه و عمل ،ارزیابی نظریه‌ها

کلید واژه های ماشینی : نظریه ،مدل ،علم ،دانش ،معرفت ،رویکرد ،ارزیابی ،قیاسی ،نظریه‌پردازی ،اجتماعی ،واقعیت ،تبیین ،ذهنی ،تعین‌یافتگی نظریه‌ها در تبیین پدیده‌ها ،نظریه‌ها و مدل‌ها ،نظریه و نظریه‌پردازی ،مسائل ،متغیرهای ،انسان ،پدید ،مفاهیم ،فرضیات ،مسأله‌یابی و ارائه راه‌حل مسائل ،علوم اجتماعی ،شکل ،روش ،عناصر ،حل مسائل ،بررسی نظریه‌ها ،تهران

نظریه‌ها نقش محوری در حل مسائل هر علمی، از آن جمله علم مدیریت، دارند. در واقع نظریه پاسخ به مسأله‌ای است که در مواجهه با واقعیتی و در قلمروی خاص رخ داده است. اما اینکه نظریه چیست و ماهیت آن کدام است، رویکردهای مختلفی به آن شده است که از تجربه‌گرایی محض تا ایده‌آل‌گرایی، زنجیره وسیعی را دربرمی‌گیرد. مدلها در ارائه توصیفی از پدیده‌های متغیر و تأثیرگذار، نظریه‌ها را در چارچوب خاصی به نظم می‌کشانند. هر نظریه با هدف تبیین‌کنندگی از پدیده خاص، تنها بازگویی بخشی از آن پدیده را به عهده دارد و بخش دیگر با توجه به گرایشها و ترجیحات مختلف، فروگذارده می‌شود. عوامل فرامعرفتی، قلمرو مسأله‌یابی و ارائه راه‌حل مسائل را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و این سبب تعین‌یافتگی نظریه‌ها در تبیین پدیده‌ها می‌گردد؛ بنابراین لازم است هر نظریه را با توجه به زمینه‌های تاریخی، اجتماعی و معرفتی که در پیدایش آن نقش داشته‌اند، مورد ملاحظه قرار داد، تا با پیدایش و اصلاح عناصر تأثیرگذار بر آن، بتوان به توسعه نظریه‌پردازی در شاخه‌های مختلف علوم کمک کرد.

خلاصه ماشینی:

"ملاک‌های ضروری بررسی نظریه‌هابرای بررسی و نقد دقیق نظریه‌ها و مدل‌ها، با توجه به آنچه در بخش‌های پیش گفته شد و علاوه‌بر معیارهای پیش گفته، باید در نظر داشت که نظریه در قالب یک نظام قیاسی ارائه می‌شود و می‌کوشد تا به تبیین پدیده‌های مورد نظر بپردازد و از این رو، توجه به موارد ذیل برای بررسی و نقد هر چه بهتر و بیشتر آنها ضرورت دارد:الف) تحلیل موقعیت:از آن جا که نظریه و مدل در موقعیتی پدید آمده است که نظریه‌پرداز در چارچوب آن موقعیت عمل کرده و نظریه‌های مدل خود را شکل داده است، تجزیه و تحلیل موقعیت و شناخت عناصر و اجزای سازنده‌ی آن، نقش اساسی در تحلیل نظریه، به ویژه در علوم اجتماعی ایفا می‌کند؛ زیرا فرد خود را در موقعیت نظریه‌پرداز قرار می‌دهد و برای شناخت حقیقت آن می‌کوشد و در پی آن می‌رود تا دریابد که اگر جای او بود چگونه عمل می‌کرد و آیا آن اجزا و عناصر در موقعیت فعلی نیز موجودند یا خیر؟ب) منطقی بودن: معیار دیگر بررسی نظریه این است که ببینیم آیا از نظر منطقی معتبر و صادق است یا نامعتبر و کاذب."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.