Skip to main content
فهرست مقالات

مدل برنامه ریزی آماری- فازی برای انتخاب پرتفولیوی بهینه

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 131 تا 150)

کلیدواژه ها :

بهینه‌سازی پرتفولیو( Portfolio Optimization ) معیار میانگین ،واریانس( Mean ،Variance Criteria ) برنامه‌ریزی آرمانی( Goal Programming ) برنامه‌ریزی آرمانی ،فازی( Fuzzy ،Goal Programmin )

کلید واژه های ماشینی : مدل، فازی، انتخاب پرتفولیو، اطلاعات، انتخاب پرتفولیوی بهینه، مدل‌های انتخاب پرتفولیو، مدل‌های برنامه‌ریزی ریاضی انتخاب پرتفولیوی، آرمانی، برنامه‌ریزی ریاضی انتخاب پرتفولیوی بهینه، بهینه‌سازی پرتفولیو

فرایند بهینه‌سازی پرتفولیو،از دهه‌ی 1950 با بیان مفهوم تنوع‌بخشی و ارائه مدل میانگین-واریانس مارکویتز،شاهد تحولات چشمگیری بوده‌ است.تلاش گسترده‌ی نظریه‌پردازان مالی در کاربردی‌تر کردن مدل‌های‌ انتخاب پرتفولیو،آنان را به سوی مدل‌های چندمعیاره-بویژه آرمانی- کشانده است. در سال 1965 پروفسور عسگر لطفی‌زاده اساس ریاضیات کلاسیک را با بیان تئوری مجموعه‌های فازی متحول ساخت.وی معانی زبان طبیعی‌ و ابهام ناشی از محیط اطلاعات محیطی را با ریاضیات دو ارزشی ترکیب نمود و ابزار نیرومندی را تحت عنوان‌"منطق فازی‌"برای‌ برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری ارائه نمود. ر این مقاله ابتدا اشاره‌ای اجمالی به سیر تکاملی مدل‌های انتخاب‌ پرتفولیو و مفهوم برنامه‌ریزی آرمانی-فازی می‌شود و از بین مدل‌های‌ معتبر بهینه‌سازی پرتفولیو،مدل تاپو و فینستین انتخاب برای آن مدل‌ برنامه‌ریزی آرمانی-فازی ارائه گردیده است.در ادامه کاربرد آن همراه با یک نمونه نشان داده می‌شود.

خلاصه ماشینی: "در این مقاله ابتدا اشاره‌ای اجمالی به سیر تکاملی مدل‌های انتخاب‌ پرتفولیو و مفهوم برنامه‌ریزی آرمانی-فازی می‌شود و از بین مدل‌های‌ معتبر بهینه‌سازی پرتفولیو،مدل تاپو و فینستین انتخاب برای آن مدل‌ برنامه‌ریزی آرمانی-فازی ارائه گردیده است. تعمق هرچه بیشتر در تئوری مجموعه‌های فازی و به‌ دنبال آن منطق فازی‌2،ما را با این سؤال روبرو خواهد کرد که آیا می‌توان در دامنه‌ی فرضیه‌های‌ که در علوم مدیریتی،مالی و اقتصادی مطرح است مدل‌هایی از نوع فازی ارائه داد؟ در مسائل واقعی بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها در محیطهایی اتخاذ می‌شوند که اهداف و محدودیت‌ها و نتایج حاصله کاملا شناخته‌شده نیست و تصمیم‌گیری برای انتخاف پرتفولیوی‌ بهینه‌3،براساس اطلاعات حاصل از محیط مالی-اقتصادی(گزارش‌های سالانه‌ی شرکت‌ها،نرخ‌ تورم،نرخ رشد،سیاست‌های پولی و مالی دولت و... بیان این نادقیقی‌ها4با مفاهیم ریاضیات کلاسیک و قطعی در قالب مدل‌های برنامه‌ریزی و بهینه‌سازی پرتفولیو غیر ممکن می‌باشد،لذا به‌کارگیری منطق فازی برای غلبه بر ابهام‌ محیطی-اطلاعاتی،تصمیم‌گیران مالی را یاری خواهد داد. باشد در نتیجه معادل برنامه‌ریزی قطعی مسائل VI و VII عبارت خواهد بود از:11 >OCR< 3-مدل آرمانی-فازی برای انتخاب پرتفولیوی بهینه شاید بتوان علت کاربرد منطق مفاهیم نادقیق را این دانست که روش‌های تجزیه و تحلیل و مدل‌های موجود در بررسی علوم مختلف کلا بر مدل‌های ریاضی استوار است که خود مبتنی بر منطق ارسطویی و ریاضیات کلاسی است. جدول شماره 2 اطلاعات مورد نیاز برای مدل‌های انتخاب پرتفولیو اطلاعات مورد نیاز برای یک مجموعه پرتفولیو 100 تایی (به تصویر صفحه مراجعه شود) *با فرض این‌که T-12 باشد مدل آرمانی-فازی ارائه‌شده در این مقاله مشکلات فوق را برطرف و انعطاف لازم را در اعمال هرگونه محدودیت مشخص سرمایه‌گذاری و علائق سرمایه‌گذار به وجود می‌آورد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.