Skip to main content
فهرست مقالات

در توسعه صنعتی کشور از چه روندی پیروی می کنیم؟

نویسنده:

(13 صفحه - از 43 تا 55)

کلیدواژه ها :

توسعهء فن‌آوری ،استراتژی صنعتی ،توسعهء صنایع سنگین ،نیروی متخصص در صنعت ،کیفیت‌ محصول ،تحقیقات صنعتی ،نقش دانشگاهها

کلید واژه های ماشینی : صنایع، توسعه، صادرات، صنایع سنگین، فن‌آوری، توسعهء فن‌آوری، برنامه، مالزی، برنامهء عمرانی، توسعهء صنعتی

تاریخ معاصر بیانگر پیشرفتهای اقتصادی ناشی از توسعهء فن‌آوری و صنعت بوده است.به بیان دیگر میان صنعت و توسعهء اقتصادی رابطه‌ای متقابل و تنگاتنگ وجود دارد. در مورد نوع و نحوهء توسعهء فن‌آوری به منظور حرکت در مسیر توسعهء صنعتی در کشور عقاید زیادی وجود دارد.عمدهء این‌ عقاید متکی بر مطالعات نظری است و زمینهء تجربی ندارد.ازاین‌رو،برای ارائهء یک الگوی اجرایی نیازمند تجزیه و تحلیل‌ کشورهای درحال‌توسعه در زمینهء توسعهء صنعتی و نیز تجارب عملی آنها در این زمینه هستیم.جهت بررسی فرایند توسعهء صنعتی از تجارب کشورهای مالزی و چین استفاده شده است،زیرا اولا تجارب آنها مربوط به سالهای اخیر است و ثانیا با توجه به اینکه فرهنگ از پیش‌شرطهای توسعهء فن‌آوری است،فرهنگ این دو کشور به‌طور نسبی شباهتهای بیشتری با فرهنگ‌ کشور ما نسبت به دیگر کشورها دارد.

خلاصه ماشینی:

"جهت بررسی فرایند توسعهء صنعتی از تجارب کشورهای مالزی و چین استفاده شده است،زیرا اولا تجارب آنها مربوط به سالهای اخیر است و ثانیا با توجه به اینکه فرهنگ از پیش‌شرطهای توسعهء فن‌آوری است،فرهنگ این دو کشور به‌طور نسبی شباهتهای بیشتری با فرهنگ‌ کشور ما نسبت به دیگر کشورها دارد. بررسی مدل ایران اگر برنامه‌های توسعهء اقتصادی ایران را در قبل و بعد از انقلاب به صورت فشرده بررسی کنیم،به‌ نتایج زیر می‌رسیم:برنامهء عمرانی اول(1327-1334) محور این برنامهء توسعهء کشاورزی توسط بخش‌ خصوصی و در بخش صنعت اولویت توسعهء صنایع مصرفی و نساجی بود8. علی‌رغم تأکید بر گسترش تولیدات صنایع‌ اساسی،مجددا در طول برنامهء پنجم بیشترین‌ ارزش افزوده مربوط به صنایع نساجی،پوشاک و غذایی بود و در سال 1355،8/35 درصد از ارزش‌ افزودهء صنعت به این صنایع تعلق داشت و در مقابل سهم صنایع اساسی از کل ارزش افزوده‌ بخش صنعت در حدود 6 درصد بوده است‌17. براساس آمارهای بانک مرکزی‌ جمهوری اسلامی ایران سرمایه‌گذاری صنعت به‌ نرخ ثابت سال 1361 از 8/91 میلیارد در سال‌ 1367 به 8/386 میلیارد در سال 1374 افزایش‌ یافته است که نرخ متوسط رشد سالانهء آن 8/22 است که در حد کشورهای درحال‌توسعه است، اما اثر این سرمایه‌گذاری در افزایش ارزش افزودهء بخش صنعت ناچیز است‌22. درصد سهم ارزش افزودهء صنعتی بخشهای مختلف صنایع در کشورها در فاصلهء سالهای 1345-1379 (به تصویر صفحه مراجعه شود) آمار جدول شمارهء 2 بیانگر این واقعیت است‌ که در ایران سهم ناچیزی از کل تولید مربوط به‌ صنایع سرمایه‌ای بوده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.