Skip to main content
فهرست مقالات

روش تصمیم گیری چند معیاره برای انتخاب ارزیابی پروژه ها

نویسنده:

(18 صفحه - از 56 تا 73)

کلیدواژه ها :

تصمیم‌گیری چندمعیاره ،عوامل درونی و برونی ،مقایسات زوجی ،شاخص پذیرش

کلید واژه های ماشینی : تصمیم‌گیری، ریسک، مدل تصمیم‌گیری چندمعیاره براساس ماتریس، انتخاب و ارزیابی پروژه‌ها، انتخاب ارزیابی پروژه‌ها، انتخاب، تصمیم‌گیری چندمعیاره براساس ماتریس مقایسات، سازمان، بازده، انتخاب و ارزیابی پروژه‌ها تأثیر

از آنجا که عوامل گوناگونی از زوایای بسیار متنوع بر انتخاب و ارزیابی پروژه‌ها تأثیر به‌سزایی می‌گذارند شناخت این‌ عوامل و منظور کردن آنها در ارزیابی نقش بارزی در اجرای موفق پروژه‌ها دارند.در این مقاله ضمن طرح این نکات و بررسی‌ ویژگی آنها،مدل تصمیم‌گیری چندمعیاره براساس ماتریس مقایسات زوجی عوامل با استفاده از مقیاسهای رتبه‌بندی و شاخص پذیرش پیشنهاد و کاربرد آن ارائه می‌شود.ازاین‌رو،انتظار می‌رود کیفیت و مهارت تصمیم‌گیری مدیران سازمانها نه‌تنها برای انتخاب و ارزیابی پروژه‌ها افزایش یابد بلکه از این روش برای تصمیمات مشابه استفاده به عمل آید.

خلاصه ماشینی:

"طبیعت این‌ روشها به‌گونه‌ای است که شخص تصمیم‌گیر را به‌ انجام موارد زیر وامی‌دارد:روشن ساختن مسئلهء تصمیم‌گیری و ابعاد آن،شناسایی عوامل مؤثر، کمی کردن عوامل کیفی،شناسایی هدفها و اولویت‌بندی آنها،تعیین معیارهای سنجش هدفها و در نظر گرفتن سطح آرمانی مورد انتظار برای‌ آن نتایج؟معیارهای تأثیرگذار انتخاب پروژه مهمترین مسئلهء فرایند تصمیم‌گیری‌ (1) Multiple Criteria Decision Marking Methids. ویژگی عوامل درونی و برونی مؤثر بر انتخاب پروژه‌ها برحسب محیط و سطح تصمیم‌گیری (به تصویر صفحه مراجعه شود) ب)عوامل برونی @میزان ریسک و بازده @ساختار بازار و شرایط آن @سیاستها و مقررات اقتصادی و بازرگانی‌ دولت @شرایط عمومی @تعهدات قانونی و الزامات فن‌آوری در اینجا هریک از این عوامل مورد بررسی قرار می‌گیرند. بنابراین،باید بتواند پروژه‌های مختلف را شناسایی و هریک از آنها را مورد ارزیابی قرار دهد،و سپس پروژه‌ای را انتخاب کند که مطالعات کافی برروی آن به عمل‌ آمده است و از وقوع نتایج اجرای آن آگاهی کامل‌ داشته باشد. 6. میزان ریسک و بازده یکی از معیارهای مهم ارزیابی بازدهی پروژه‌ها که‌ ارتباط بسیار نزدیکی با گرایشهای مدیران به‌ ریسک و عملکرد آنها در اداره و هدایت پروژه‌ها دارد نسبت ریسک-بازده است(شکل 2). در این مقاله،شیوهء مقیاس‌بندی عوامل با استفاده از چارچوب تصمیم‌گیری چندمعیاره‌ (MCDM) طرح می‌شود که راهنمای مناسبی‌ برای انتخاب و ارزیابی پروژه‌ها در اختیار مدیران‌ قرار می‌دهد و کمک مؤثری در حل مسائل‌ ایفا می‌کند. این مقادیر با نتیجهء شاخص قابل پذیرش بودن(به تصویر صفحه مراجعه شود) پروژه‌ها متفاوت است(جدول 9)."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.