Skip to main content
فهرست مقالات

تأثیر آموزش مهارتهای اجتماعی بر افزایش اعتماد به نفس دختران نابینای شهر تهران

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (14 صفحه - از 437 تا 450)

کلیدواژه ها :

مهارتهای اجتماعی ،اعتماد به نفس ،نابینایی

کلید واژه های ماشینی : اعتماد به نفس، مهارتهای اجتماعی بر افزایش اعتماد، آموزش مهارتهای اجتماعی، افزایش اعتماد به نفس دختران، بررسی تاثیر آموزش مهارتهای اجتماعی، آزمون اعتماد به نفس آیزنگ، نفس دختران نابینای دبیرستان، میانگین اعتماد به نفس دانش‌آموزان، دبیرستان، آزمون

هدف از پژوهش حاضر بررسی تاثیر آموزش مهارتهای اجتماعی بر افزایش اعتماد به نفس دختران نابینای دبیرستان نرجس بود . روش تحقیق تجربی مقدماتی و بدون گروه کنترل بود . جامعه آماری پژوهش شامل کلیه دانش آموزان مشغول به تحصیل در دبیرستان نرجس در سال 1381 با تعداد 51 نفر بود . نمونه پژوهش، نمونه در دسترس بود ابتدا کلیه دانش آموزان به آزمون اعتماد به نفس آیزنگ پاسخ دادند سپس میانگین اعتماد به نفس دانش آموزان محاسبه شد که (18/01) بود . با توجه به میانگین اعتماد به نفس در آزمون آیزنگ (15) و میانگین اعتماد به نفس دانش آموزان (18/01) افرادی انتخاب شدند که نمره اعتماد به نفس آنها (0/5) انحراف استاندارد پایین تر از میانگین بود . به این ترتیب 12 نفر واجد شرایط بودند که در 10 جلسه 90 دقیقه ای آموزش مهارتهای اجتماعی که شامل موضوعاتی از قبیل ارتباط میان فردی، پرسش کردن، توضیح دادن، گوش دادن، افشای خود و ابراز وجود بود، شرکت کردند . آزمودنیها پس از اتمام جلسات آموزش مجددا به آزمون اعتماد به نفس آیزنگ پاسخ دادند . روش آماری جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده t گروههای وابسته بود . نتایج پژوهش نشان داد، آموزش مهارتهای اجتماعی در افزایش اعتماد به نفس دختران نابینا موثر بوده است .

خلاصه ماشینی:

"به این ترتیب 21 نفر واجد شرایط بودند که‌ در 01 جلسه 09 دقیقه‌ای آموزش مهارتهای اجتماعی که شامل موضوعاتی از قبیل ارتباط میان فردی، پرسش کردن،توضیح دادن،گوش دادن،افشای خود و ابراز وجود بود،شرکت کردند. و در مورد مهارتهای کلامی‌ شامل تصدیق،تحسین،توسعه ارتباط و هر گونه استفاده از زبان کلامی مثل گفتن‌ متشکرم،می‌فهمم،بله،درست است و مهارتهای غیر کلامی شامل صداهای زیر لب، لمس(مثل دست دادن در ابتدای برخورد اجتماعی)و نحوه بیان(لحن و تن صدا)به طور کامل توضیح داده شد و در عین حال از طریق ایفای نقش توسط گروه اجرا و افراد با یکدیگر تمرین کردند. جلسه سوم:بررسی تکالیف منزل بازخورد به اعضا-نحوه گوش دادن،آماده کردن‌ محیط فیزیکی،آمادگی ذهنی،به دقت گوش دادن به صحبتهای طرف مقابل،تمرکز به‌ صحبتهای طرف مقابل و فکر نکردن به چیز دیگر،سوال کردن به منظور روشن شدن‌ مطلب گفته شده،بازگرداندن صحبتها برای ایجاد همدلی،ایجاد آمادگی ذهنی در طرف مقابل هنگام دادن با یادگرفتن اطلاعات و ابراز خود(اعضای گروه پنج دقیقه در مورد خودشان از نظر شخصیتی،خانوادگی،تحصیلی و اجتماعی صحبت کردند). جلسه پنجم:بررسی تکالیف منزل و تشویق موفقیتهای اعضای گروه-مبحث جدید شامل شناسایی حقوق خود و آموزش رفتار قاطعانه که هدف آن تسلط بر خود،برخورد جدی در زندگی و ارتباط عمیق‌تر با دیگران بود. تکالیف منزل:الف-توجه به رفتارهای پرخاشگرانه و عدم ابراز وجود ب-یافتن‌ پاسخ مناسب برای ابراز وجود در برخورد با دیگران و تمرین آنها ج-شناسایی موارد ناراحتی خود در ارتباط با دیگران و ثبت آنها جلسه هفتم:1-بررسی تکالیف و ارائه بازخورد و تقویت اعضا 2-نحوه کنار آمدن با انتقاد با هدف پذیرش خطا و اشتباه خود و عدم توجیه و بهانه‌تراشی در جایی که فرد مقصر است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.