Skip to main content
فهرست مقالات

نقدی بر کتاب تاریخ عالم آرای امینی

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (6 صفحه - از 242 تا 247)

کلیدواژه ها :

روزبهان خنجی ،آق‌قویونلو ،تاریخ عالم آرای امینی ،سلطان یعقوب آق قویونلو ،واژه‌های مغولی و ترکی

کلید واژه های ماشینی : کتاب تاریخ عالم آرای امینی ، تاریخ مفصل سلطان یعقوب آق‌قویونلو ، سلطان یعقوب آق‌قویونلو و تاریخ ، خنجی ، تاریخ عالم آرای‌امینی تألیف خنجی ، مغولی ، تنظیم فهرست دقیق لغات مغولی ، یعقوب آق‌قویونلو و تاریخ مجمل ، متن تاریخ عالم آرای امینی ، متن کتاب عالم آرای امینی

تاریخ عالم آرای‌امینی تألیف خنجی، دربردارنده تاریخ مفصل سلطان یعقوب آق‌قویونلو و تاریخ مجمل دوره فرمانروایی اوزون حسن و سلطان خلیل است. خنجی در این کتاب، مدعی حق‌گویی و پرهیز از گزارش نادرست است. تاریخ عالم‌آرای امینی به تصحیح محمداکبر عشیق (تهران، مرکز نشر میراث مکتوب، 1382) چاپ شده و با وجود دقت مصحح، ایراداتی به آن وارد است: عدم دقت در کاربرد علائم سجاوندی، ضبط نادرست برخی از اسامی و واژه‌های ترکی و مغولی، اغلاط چاپی و عدم تنظیم فهرست دقیق لغات مغولی و ترکی.

خلاصه ماشینی:

"نثر عالم آرای امینی مصنوع است، بررغم انکار مؤلف، چنین می‌نماید که از جهانگشای عطا ملک جوینی تقلید کرده است و در عین حال، در استواری و فخامت، با آن فاصله بسیار دارد و زیباترین بخش نثر کتاب را می‌توان در بازگویی چند داستان یافت که مؤلف مدعی است آنها را در نصیحت قاضی صفی الدین عیسی که وزیر سلطان یعقوب بود بیان داشته است. تصحیح کتاب تاریخ عالم آرای امینی و تهیه متن انتقادی آن به همت استاد محمداکبر عشیق انجام یافته و مصحح محترم، همه اصول متداول تهیه متن انتقادی را در آن مرعی داشته است: مقدمه‌ای به نسبت مفصل در هفتاد واند صفحه در معرفی متن و مؤلف کتاب، فضل الله بن روز بهان خنجی، فراهم آورده و نسخه‌های مورد استفاده خود را شناسانده و ضبط نسخ ثانوی را در زیر صفحات کتاب ارائه نموده و فهرست چندگانه‌ای برپایان کتاب افزوده است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.