Skip to main content
فهرست مقالات

گزارش یک مورد «ضرب و شتم زن» منجر به قتل توسط همسر

نویسنده:

ناظر:

(11 صفحه - از 48 تا 58)

کلیدواژه ها :

ضرب و جرح ،سپتی سمی ،زن آزاری

کلید واژه های ماشینی : زن ، ضرب و شتم زن ، همسر ، زن آزاری ، پزشکی قانونی ، جراحات ، خانواده ، سنی ، زن آزاری کمتر تحت تأثیر ، پدیده زن آزاری مسئله

با عنایت به فرهنگ غنی اسلامی و اعتقادات دینی که بر جوامع اسلامی حکمفراست،پدیدهء«زن آزاری» بویژه آنهایی که منجر به قتل توسط شوهر می‌گردد،در مقایسه با جوامع غربی و فرهنگهای نشأت گرفته از غرب، در جامعه ما بسیار کمتر مشاهده می‌شود.با این وجود هر ساله پزشکان قانونی با مواردی از قتل زن توسط شوهر بر روی میز معاینه سالن تشریح روبرو می‌شوند.در این گزارش جنایتی هولناک که توسط شوهری با انگیزه‌ سوءظن به رفتار همسرش اناجم گرفته،بیان می‌گردد.متأسفانه هنوز هم پدیده زن آزاری مسئله نگران کننده‌ای‌ است که باید بیشتر به آن پرداخته،ریشه‌های اجتماعی و فرهنگی آن را بررسی نمود.به همین علت و با انگیزه‌ هشدار به شوهرانی که این عادت ناپسندیده را دارند و نیز جلب توجه مراجع ذیربط،گزارش مذکور ارائه‌ می گردد.

خلاصه ماشینی:

"با این وجود هر ساله پزشکان قانونی با مواردی از قتل زن توسط شوهر است که باید بیشتر به آن پرداخته،ریشه‌های اجتماعی و فرهنگی آن را بررسی نمود. هشدار به شوهرانی که این عادت ناپسندیده را دارند و نیز جلب توجه مراجع ذیربط،گزارش مذکور ارائه‌ مورد توجه زیاد قرار گرفته است. (به تصویر صفحه مراجعه شود)تصویر 1-جراحات متعدد شامل کبودی،خراشیدگی و سوختگی ناشی از سیگار بر روی صورت و (به تصویر صفحه مراجعه شود)تصویر 2-جراحات قفسه سینه به اشکال گوناگون که در زمانهای متعدد وارد شده‌اند. (به تصویر صفحه مراجعه شود)تصویر 3-در این تصویر ضایعات متعدد در ناحیه پشت مشهود است. (به تصویر صفحه مراجعه شود)تصویر 4-در این تصویر تعدادی از جراحات تنه و اندام فوقانی قابل رؤیت است. (به تصویر صفحه مراجعه شود)تصویر 5-نمونه‌ای از جراحات بر روی اندام تحتانی در این تصویر دیده می‌شود. (به تصویر صفحه مراجعه شود)تصویر 6-سوختگیهای ایجاد شده توسط سیگار بر روی پاها دیده می‌شود. طول بارداری نیز مورد ضرب و شتم قرار آزار زنان توسط شوهرانشان ذکر کرده‌ جاهایی هستند که مورد ضرب و شتم قرار در این گروه سنی قرار دارند. شوهر تأثیری در این پدیده ندارد و این‌ سندرم بیشتر تحت تأثیر عوامل فرهنگی قرار که مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند کمتر از این سندرم کمتر تحت تأثیر عواملی چون‌ نکته بسیار مهم و قابل تأمل این است که‌ این پدیده نزد خانواده‌های مذهبی و پایبند به‌ (2) مسأله دیگر این است که اغلب زن آزاری‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود)پزشکی قانونی و قضاوت"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.