Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی علل مختلف مرگ در نزاعهای منجر به فوت

نویسنده:

کلیدواژه ها :

مقتول ،ضربه نافذ ،ضربه کند و غیرنافذ ،بیماری زمینه‌ای

کلید واژه های ماشینی : مقتولین ، مرگ ، نزاع ، ضربه غیر نافذ ، قتل ، ضربه نافذ ، جمجمه‌ای ، بیماری ، نافذ ، قتل استفاده از ضربه نافذ

در این مطالعه تعداد 60 مورد از پرونده‌های قتل موجود در سازمان پزشکی قانونی که با عنوان اولیه نزاع به این مرکز ارجاع داده شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند که تمامی مقتولین‌ مرد بودند(7).توزیع سنی آنها بین 14 تا 76 سال و میانگین و میانه سنی آنها به ترتیب 5/35 و 28 سال بود. شایعترین روش قتل استفاده از ضربه نافذ با سلاح سرد(54 درصد)بود و تنها در یک مورد از سلاح گرم شکاری برای قتل استفاده شده بود.بیشترین علل اصلی مرگ را پارگی قلب(25 درصد)خونریزیهای داخل جمجمه‌ای(20 درصد)و حوادث و عوارض قلبی عروقی(20 درصد)تشکیل می‌دادند.مهلک‌ترین ضربه از نظر سرعت ایجاد مرگ ضربه نافذ گردن و یا قفسه‌ صدری و خوش خیم‌ترین آنها ضربات جمجمه‌ای بود به طوری که قریب به اتفاق مصدومین آن‌ به بیمارستان رسیده بودند.بیماری آترواسکلروز عروق کرونر شایعترین بیماری زمینه‌ای در ارتباط با مرگ بود که در 20 درصد مقتولین در مرگ آنها تأثیر گذارده بود. بیش از نیمی از مقتولین(55 درصد)مورد اصابت تنها یک ضربه(اعم از نافذ یا غیر نافذ) قرار گرفته بودند اما تعداد ضربات در زخم نافذ بسیار شایعتر از ضربه غیر نافذ بود.البته در 12 درصد مقتولین نزاع منجر به فوت تنها به صورت مشاجره لفظی و بدون ضرب و جرح بود.

خلاصه ماشینی:

"در این مطالعه تعداد 60 مورد از پرونده‌های قتل موجود در سازمان پزشکی قانونی که با عنوان اولیه نزاع به این مرکز ارجاع داده شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند که تمامی مقتولین‌ شایعترین روش قتل استفاده از ضربه نافذ با سلاح سرد(54 درصد)بود و تنها در یک مورد بیش از نیمی از مقتولین(55 درصد)مورد اصابت تنها یک ضربه(اعم از نافذ یا غیر نافذ) قرار گرفته بودند اما تعداد ضربات در زخم نافذ بسیار شایعتر از ضربه غیر نافذ بود. درصد مقتولین نزاع منجر به فوت تنها به صورت مشاجره لفظی و بدون ضرب و جرح بود. محل وارد شدن این ضربه در 47 درصد موارد آنها(16 درصد)این ضربه توسط اعضای بدن‌ نمودار 1-میزان استفاده از آلات ضرب مختلف در نزاع دیگر(16 درصد)ضربه غیر نافذ با ابزار خارجی‌ محل وارد شدن ضربه غیر نافذ در 20 درصد کل‌ (55 درصد)تنها یک ضربه به مقتولین وارد شده است(28 درصد موارد یک ضربه نافذ و 27 درصد موارد یک ضربه غیر نافذ). است و فاصله بین نزاع تا مرگ می‌تواند تنها یک‌ ضربات از نوع نافذ و تنها در 15 درصد آنها از مورد ضربات نافذ بسیار شایعتر است. نمودار 2-توزیع سنی فوت‌شدگان در اثر نزاع جدول 1-میزان شیوع علل اصلی مرگ مقتولین 48 درصد قربانیان به علت ضربه نافذ وارده به‌ نمودار 3-توزیع علل اصلی مرگ در گروههای مختلف سنی مقتولین واضح است که این سیر صعودی به دلیل ابتلای‌ موارد توسط ابزار وارد شده است و مؤید این‌ جدول 2-تأثیر بیماریهای زمینه‌ای در مرگ در دو گروه سنی اصلی"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.