Skip to main content
فهرست مقالات

گزارش یک مورد مسمومیت با سم علف کش پاراکوآت و بررسی یافته های بالینی و کالبدگشائی آن

نویسنده:

(8 صفحه - از 28 تا 35)

کلیدواژه ها :

مسمومیت با پاراکوات (Paraquat Poisoning) ،علف‌کشها (Herbicide) ،معرفی مورد (Case Report) ،کالبدشکافی (Autopsy)

کلید واژه های ماشینی : مسمومیت ، پاراکوات ، کبد ، سم علف‌کش پاراکوات ، مورد مسمومیت با سم علف‌کش ، بیمار ، مسمومیت با پاراکوات مسمومیت ، ریه ، سم علف‌کش پاراکوآت و بررسی ، مصرف

جوان 25 ساله‌ای به علت مصرف حدود 30 میلی‌لیتر سم علف‌کش‌ پاراکوات 2 در صد به بیمارستان مراجعه و روز بعد با حال عمومی خوب‌ بیمارستان را ترک می‌کند.اما سه روز بعد علائم ایکتر و نارسائی کبدی‌ شدید و تنگی نفس مراجعه نمود که منجر به فوت وی گردد.مسمومیت با پاراکوات مسمومیت خطرناک و نادری است که در برخی مواردامکان‌ خطر مرگ تا 100 درصد وجود دارد.این مقاله ضمن اشاره به ضایعات‌ کالبد شکافی مورد فوق پرداخته است.

خلاصه ماشینی:

"پاراکوات 2 در صد به بیمارستان مراجعه و روز بعد با حال عمومی خوب‌ پاراکوات مسمومیت خطرناک و نادری است که در برخی مواردامکان‌ تب،سردرد و هذیان بوده است و روز بعد به‌ (3)-مقادیر طبیعی) بیمار حدود یک هفته بعد از بستری اخیر جدار فضاهای ششی وجود داشت که به نظر عضلانی مخطط جدار قلب موجود بود است. قابل توجهی شبیه آسیبهای است که توسط خونریزی و ادم ریوی است. اختصاصی‌ترین و ادم ریوی است. فیبروز ریوی منتشر است که در بیمار ما بینابینی بوده و گاه داخل آلوئولی است و ممکن است در کمتر از 8 روز مشاهده شود در متوفی نیز وجود نکروز مرکز ممکن است نکروز غده فوق کلیوی دهد و این‌ روزهای بعد زخمی شدن قابل توجه دهان و حلق در این مسمومیت گزارش شده که در بیمار ما نیز روز سیزدهم بعد از مسمومیت خفیف شامل بلع پاراکوات کمتر گروه مسمومیت شدید قرار داشته است که‌"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.