Skip to main content
فهرست مقالات

معاینه محل (4)/ نقش پزشک قانونی در صحنه

نویسنده:

(23 صفحه - از 36 تا 58)

کلید واژه های ماشینی : جسد ، پزشک قانونی ، معاینه ، مرگ ، پزشک قانونی در صحنه ، قتل ، معاینه محل ، پزشک قانونی در صحنه قتل ، معاینه جسد ، جنایت

بطور کلی وظیفه پزشک قانونی در صحنه قتل عبارت است از:مشاهده اوضاع،شرایط محیط، وضعیت و حالت جسد و نظارت بر انتقال آن،حفظ هر نوع شواهد ظریف و آسیب‌پذیری و در صورت امکان اظهارنظر درباره نحوه مرگ. پزشک قانونی نباید در صحنه نقش شرلوک هولمز(1)را ایفاء نماید و اظهارنظرهای خود را مبتنی بر موضوعات غیر پزشکی و تئوریهای بی‌اهمیت و سوء تعبیر از واقعیتهای معطوف نماید. پزشک قانونی در موارد قتل،مرگهای مشکوک و سایر موارد مظنون و نامعلوم باید صحنه مرگ‌ را قبل از جابجایی بطور کامل رؤیت نموده و سریعا وارد عمل شود.در بسیاری از موارد حضور بموقع پزشک قانونی در صحنه باعث جلوگیری از اتلاف نیروی انسانی،وسائط نقلیه،وسایل‌ خدمات عمومی و سایر هزینه‌ها می‌گردد و نیز در بسیاری از موارد که تمامی شواهد و قرائن و اظهارات به نفع یک جنایت رقم خورده است پزشک قانونی با حضور به وقع خود،با استدلالات‌ علمی و با رد سایر صور مرگ(خودکشی،حادثه،طبیعی...)در همان لحظه به روشن شدن ماجرا کمک شایانی می‌نماید.پزشک قانونی عضوی از گروه متخصصان است که تشریک مساعی و هماهنگی این اعضاء منجر به نتیجه‌گیری صحیح در صحنه می‌گردد.

خلاصه ماشینی:

"بطور کلی وظیفه پزشک قانونی در صحنه قتل عبارت است از:مشاهده اوضاع،شرایط محیط، پزشک قانونی در موارد قتل،مرگهای مشکوک و سایر موارد مظنون و نامعلوم باید صحنه مرگ‌ اظهارات به نفع یک جنایت رقم خورده است پزشک قانونی با حضور به وقع خود،با استدلالات‌ حضور پزشک قانونی در صحنه قتل و قانونی درباره علت مرگ باید صحنه وقوع‌ پزشک قانونی باید در تمام مراحل تحقیق حضور داشته باشد. صدا کند که با جسد خشک شده دوستش روبرو می‌شود. خون روی فرشها و پله‌ها ناشی از حمل جسد دیده می‌شود. جسد در آن حال یافت شده است را تشریح‌ است پزشک قانونی بسیار مراقب بوده و در شکل 3-پزشک قانونی گاهی لازم می‌داند که به بعضی از یافته‌ها در صحنه توجه بیشتری کند از این‌ شکل 5-پزشک قانونی باید در نحوه انتقال جسد به حفظ آثار و شواهد نظارت داشته باشد. در همان محلی که جسد یافته شده است به قتل رسیده،یا داشته و سپس به محل کشف جسد آورده شده بود. بین قاضی تحقیق و پزشک قانونی اختلاف نظر به پزشکی قانونی داده می‌شود ولی هنگام حمل جسد به‌ را که جسد در آن قرار دارد،اندازه‌گیری کرد که این امر می‌تواند توسط افسر نیروی‌ شده پس از مرگ داشته باشد(در این مورد پزشکی قانونی زمان مرگ را همان 5 روز قبل اعلام می‌کند شکل‌7-تعداد زیادی از آثار بجامانده بر روی جسد ممکن است ناشی از عملیات احیاء باشد مانند در این تصویر کبودی ایجاد شده ناشی از نیشگونهایی است که جهت ارزیابی عمق اغماء پزشک قانونی موظف است به حمل جسد"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.