Skip to main content
فهرست مقالات

کاربردهای آزمایش DNA در پزشکی قانونی «نمونه برداری و نگهداری نمونه ها »

مترجم:

(17 صفحه - از 81 تا 97)

کلیدواژه ها :

DNA Evidence ،Collection ،Preservation

کلید واژه های ماشینی : آزمایش ، آزمایش DNA در پزشکی قانونی ، روشهای جمع‌آوری و نگه‌داری آثار ، آزمایشگاه ، آزمایش DNA ، لکه‌های خون ، جمع‌آوری ، کاربردهای آزمایش DNA در پزشکی ، صحنه جرم ، جمع‌آوری شواهد عینی در صحنه

مراحل اولیه بررسی شواهد عینی(1)برای موفقیت در تحقیقات جنایی‌ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.پرونده‌های اخیر نشان می‌دهد که‌ روشهای جمع‌آوری و نگهداری آثار در دادگاهها مورد تردید و بررسی‌ موشکافانه قرار می‌گیرند.در این مقاله ضمن مرور بر کاربردهای تجزیه‌ DNA در پزشکی قانونی،روشهای جمع‌آوری و نگهداری آثار بیولوژیک‌ بررسی می‌شود.عناوین اصلی عبارتند از جمع‌آوری شواهد عینی در صحنه جرم،آزمایشگاه و تالار تشریح پزشکی قانونی.همچنین مسائل‌ ویژه مربوط به منابع حاوی DNA و روشهای خاص جمع‌آوری نمونه از وسایل و مکانهای مختلف بررسی شده است.

خلاصه ماشینی:

"ویژه مربوط به منابع حاوی DNA و روشهای خاص جمع‌آوری نمونه از دیگر مایعات بدن باید رعایت شود. نخستین مواردی است که در آن از DNA استفاده شده بود و نمونه مناسب برای آزمایش DNA ، تأثیر وضعیت نگهداری نمونه در فساد DNA ضد انعقاد برای آزمایش DNA است. نگهدارنده و نمونه‌های خون برای آزمایشهای الکل و مواد مخدر باید حاوی‌ لباس حاوی لکه‌های خون تازه باید در یک‌ هر نمونه باید جداگانه بسته‌بندی شده و لکه‌های خون خشک شده روی اشیاء بزرگ‌ که ممکن است مقدار کمی DNA روی این‌ لکه‌های خون خشک شده روی اشیائی که‌ هر نمونه باید برچسب‌گذاری شود. همه شواهد جزیی باید جمع‌آوری و به‌ لکه‌های خون در سطح رنگ شده باید به‌ لکه‌های خون روی بدن باید قبل از قرارگیری لکه‌ها باید ثبت شود. لکه‌های خون زیر ناخن باید با یک خلال‌ اشیاء قابل حمل دارای لکه‌های منی را باید نمونه‌ها باید در جای خنک نگهداری شود. هر بسته باید در جای خنک نگهداری شود. شواهد عینی(مثل لباس)باید همانگونه که‌ هر نمونه باید در یک ظرف تمیز بدون‌ باید بطور صحیح ثبت شود. نمونه را باید در جای خنک نگهداری کرد و 8-شواهد عینی که برای آزمایش DNA تحویل داده می‌شود باید در اسرع وقت به‌ یک فرم ویژه باید برای ثبت اطلاعات زیر مقدار مورد استفاده برای آزمایش DNA باید اولیه یا شواهد جزئی باید ثبت گردد. نتیجه آزمایش روی هر نمونه باید در برگه‌ همزمان با آغاز استخراج DNA ،یک نمونه کنترل مثبت باید برای همه پروتکلها و معرف‌"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.