Skip to main content
فهرست مقالات

معرفی یک مورد نکروز کامل کولون (روده بزرگ) به علت HUS (Hemolytic Uremic Syndrome)

نویسنده:

(7 صفحه - از 42 تا 48)

کلیدواژه ها :

نکروز کلون ،ایسکمی روده بزرگ ،SUH

کلید واژه های ماشینی : نکروز ، روده ، بیماری ، روده بزرگ ، کولون ، SUH ، عوارض ، مورد نکروز کامل کولون ، نکروز کامل روده بزرگ ، دیالیز

یکی از علل شایع نارسائی حاد کلیه در کودکان بیماری SUH می‌باشد.این بیماری اکثرا با منشأ انفکسیون در دستگاه گوارشی پدید می‌آید.لذا علائم بیماری با تهوع،استفراغ و اسهال خونی شروع می‌شود و سپس اولیگوری و اسیدوز به آن اضافه می‌گردد.از این رو عدم تشخیص و درمان به موقع چه بسا ممکن‌ است تبعات قانونی داشته باشد.درمان SUH معمولا عبارت است از دیالیز صفاقی و همودیالیز و اصلاح‌ الکترولیتها و تجویز آنتی بیوتیک می‌باشد.معمولا به درمان طبی خوب پاسخ می‌دهد.میزان مرگ و میر وقتی بالا می‌رود که عوارض مختلفی به بیماری اضافه می‌شود.مهمترین آنها نکروز روده می‌باشد که اگر به‌ موقع تشخیص و درمان نشود مرگ‌زا است.بر خلاف نکروز روده ناشی از ترومبوز عروق مزانتر که مزونیز حالت ایسکمیک پیدا می‌کند و در داخل عروق بزرگ لخته‌های خون دیده می‌شود در SUH نکروز منحصر عارضه جراحی است که ضمن اصلاح حال عمومی بیمار ترجیح داده می‌شود در چند مرحله انجام گیرد. اقدام به عمل جراحی یک مرحله‌ای خطر مگر و میر را بالا می‌برد.در این مقاله ضمن مروری بر سندرم‌ همولیتیک یورمیک و عوارض ناشی از آن یک مورد نکروز کامل روده بزرگ بعلت SUH از بیمارستان‌ حضرت علی اصغر(ع)معرفی می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"معرفی یک مورد نکروز کامل‌ کولون(روده بزرگ)بعلت SUH ( emordnyS cimerU citylomeH ) دکتر صلاح‌الدین دلشاد فوق تخصصی جراحی کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران‌ بیمارستان حضرت علی اصغر علیه السلام‌ دکتر حسن اتوکش‌ فوق تخصص نفرولوژی کودکان و عضو هیئت علمی دانگشاه علوم پزشکی ایران‌ بیمارستان حضرت علی اصغر علیه السلام چکیده یکی از علل شایع نارسائی حاد کلیه در کودکان بیماری SUH می‌باشد. بر خلاف نکروز روده ناشی از ترومبوز عروق مزانتر که مزونیز حالت ایسکمیک پیدا می‌کند و در داخل عروق بزرگ لخته‌های خون دیده می‌شود در SUH نکروز منحصر عارضه جراحی است که ضمن اصلاح حال عمومی بیمار ترجیح داده می‌شود در چند مرحله انجام گیرد. در این مقاله ضمن مروری بر سندرم‌ همولیتیک یورمیک و عوارض ناشی از آن یک مورد نکروز کامل روده بزرگ بعلت SUH از بیمارستان‌ حضرت علی اصغر(ع)معرفی می‌شود. از عوارض نادر این بیماری که نیاز به اقدام‌ جراحی پیدا می‌کنند عبارتند از: ایسکمی و نکروز روده بزرگ و تنگی ناشی‌ از آن است. با توجه به بررسیهای انجام گرفته در نشریات و از تجربه‌هائی که داریم در صورتیکه بیماری SUH همراه با خونریز رکتال و درد شکم و احیانا استفراغ باشد در یکی از موارد زیر اندیکاسیون عمل جراحی‌ گذاشته می‌شود. درمان جراحی کولیت نکروتیزان در بیماری SUH پس از اصلاح وضعیت آب و الکترولیت و همچنین آنمی بیمار در شرایطی که TGN برای بیمار گذاشته شده است و مقداری خون‌ نیز بعنوان رزرو برای عمل نگهداری شده‌ است بیمار به اطاق عمل برده می‌شود."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.