Skip to main content
فهرست مقالات

گزارش یک مورد نارسائی کبدی زودرس ناشی از مسمومیت با استامینوفن

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : مسمومیت با استامینوفن ، نارسائی کبدی ، بیمار ، دارو ، درمان ، علائم نارسائی کبدی ، نارسائی کبدی ناشی ، نارسائی کبدی زودرس ، مورد نارسائی کبدی ، جهت نارسائی کبدی

استامینوفن رایج ترین داروی ضد درد و ضد تب می باشد که در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرد (7). علت این امر ماهیت بدون عارضه در مقادیر درمانی دارو و سهولت دسترسی به آن می باشد. بدلایل مذکور، از سال 1966 که اولین مورد مسمومیت با استامینوفن گزارش گردیده است تا به حال شیوع مسمومیت با این دارو روز به روز افزایش یافته است به طوری که امروزه یکی از از شایعترین علل بروز مسمومیتها در دنیاست و نارسائی کبدی ناشی از مسمومیت با آن در زمره شایعترین علل پیوند کبد در اروپا و آمریکا می باشد (8 و 11 و 13). اهمیت تشخیص زوردس مسمومیت با استامینوفن در این است که می توان با درمان سریع و مناسب از پیدایش عوارض بالقوه خطرناک و کشنده این مسمومیت جلوگیری کرد که در مورد نادر زیر علائم نارسائی کبدی زودتر از تشخیص مسمومیت پدیدار گردیده است، فلذا باید همواره مسمومیت با استامینوفن را در تشخیص افتراقی نارسائی کبدی مدنظر داشت. بیمار خانم 25 ساله ای هستند که 48 ساعت پس از مصرف 100 عدد قرص استامینوفن با علائم نارسائی کبدی به بخش مسمومین مرکز لقمان حکیم مراجعه و بستری و تحت اقدامات درمانی قرار گرفت. در زمان ورود بیمار لتارژیک بود، از حالت تهوع و استفراغ شکایت داشت، اسکلرا ایکتریک و ملتحمه بیمار رنگ پریده بود، مخاط دهان و پوست صورت و پوست شکم بیمار نیز ایکتریک بود. تندرنس همراه با گاردینگ در ناحیه RUQ وجود داشت، آزمایشات در چندین نوبت لکوسیتوز با ارجحیت Poly و کاهش هموگلوبین و هماتوکریت و افزایش PT و PTT و بیلی روبین توتال و مستقیم و افزایش AST و ALT گزارش گردید. جهت بیمار درمان با N- استیل سیستئین وریدی پس از 48 ساعت از زمان مسمومیت شروع گردید و درمان نگهدارنده جهت نارسائی کبدی بعمل آمد و نهایتا بیمار پس از 12 روز بستری با حال عمومی خوب و پس از طبیعی شدن تمامی آزمایشات مرخص گردید. نتیجه آنکه همواره باید نارسائی کبدی زودرس ناشی از مسمومیت با استامینوفن را مدنظر داشت. در بیمارانی که با نارسائی کبدی ناشی از مسمومیت با استامینوفن مراجعه می نمایند علاوه بر درمانهای محافظتی و نگهدارنده به رغم تاخیر در ورود و تشخیص باید درمان با NAC را نیز در دستور کار قرار داد و همچنین درتشخیص افتراقی بیمارانی که با علائم نارسائی کبدی مراجعه می نمایند مسمومیت با داروهای هپاتوتوکسیک نظیر استامینوفن را موردنظر داشت.

خلاصه ماشینی:

"گزارش گردیده است تا به حال شیوع مسمومیت با این دارو روزبه‌روز افزایش یافته است به طوری که امروزه یکی از شایعترین علل‌ اهمیت تشخیص زودرس مسمومیت با استامینوفن در این است که می‌توان با درمان سریع و مناسب از پیدایش عوارض بالقوه‌ است،فلذا باید همواره مسمومیت با استامینوفن را در تشخیص افتراقی نارسائی کبدی مدنظر داشت. بیمار خانم 25 ساله‌ای هستند که 48 ساعت پس از مصرف 100 عدد قرص استامینوفن با علائم نارسائی کبدی به بخش مسمومین مرکز -استیل سیستئین وریدی پس از 48 ساعت از زمان مسمومیت شروع گردید و درمان نگهدارنده جهت نارسائی کبدی بعمل آمد و نهایتا بیمار پس از 12 روز بستری با حال عمومی خوب و پس از طبیعی شدن تمامی آزمایشات مرخص گردید. نتیجه آنکه همواره باید نارسائی کبدی زودرس ناشی از مسمومیت با استامینوفن را مدنظر داشت. از مسمومیت با استامینوفن مراجعه می‌نمایند علاوه بر درمانهای محافظتی و نگهدارنده به رغم تأخیر در ورود و تشخیص باید درمان با NAC را نیز در دستور کار قرار داد و همچنین افتراقی بیمارانی که با علائم نارسانی کبدی مراجعه می‌نمایند مسمومیت با استامینوفن در آمریکا گزارش می‌شود و نارسائی کبدی ناشی‌ ساعت اول بعد از آن اتفاق می‌افتد،در طی این مدت بیمار شده بر روی بیمار طبیعی بود و حتی تیتر تستهای کبدی نیز می‌شود که در این مرحله افزایش تستهای کبدی و بیلی‌ وقتی بین 24-8 ساعت اول بعد از مسمومیت نیز تجویز شود، کبدی ناشی از مسمومیت با استامینوفن می‌شود7 و 8 و 9 و 11 و"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.