Skip to main content
فهرست مقالات

واکنش کودکان و نوجوانان در برابر خشونت خانگی و لزوم حمایت از آن

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : خشونت خانگی ، خشونت ، کودکان ، نوجوانان شاهد خشونت خانگی ، کودکان و نوجوانان ، زن ، قربانی خشونت خانگی ، واکنشهای نوجوانان شاهد خشونت خانگی ، واکنش کودکان و نوجوانان ، مادر

خشونت خانگی علاوه بر آن که عرصه زندگی را برای زن و شوهر تنگ می کند، اثرهای گوناگون و قابل توجهی بر کودکان و نوجوانان شاهد این خشونت به جای می گذارد که نه تنها زندگی حال و آینده آنان، بلکه جامعه را نیز به مخاطره می افکند. شمار قربانیان خشونت خانگی پیوسته رو به افزایش بوده و از این رو در اغلب کشورهای جهان راهکارهایی به منظور مقابله با پیامدهای این پدیده اندیشیده شده است. اگرچه این واقعیت قابل انکار نمی باشد که زمینه خشونت در جامعه ما بیش از آنکه به اختلالات روانی برگردد ناشی از شرایط عاطفی، احساسی، اجتماعی و تربیتی خانواده یا والدین می باشد اما درصدی از این موارد بروز خشونت در قالب شکایت کودک آزاری به سازمان پزشکی قانونی منتهی می شود. تشخیص صحت و سقم کودک آزاری بر اساس تعاریف بین المللی و شرایط اجتماعی جامعه و نیز تشخیص ابتلای پدر و مادر به اختلالات روانی - خلقی بر عهده کارشناسان پزشکی قانونی خواهد بود که با مداخله خود به عنوان کارشناس زمینه فعالیت دادگاه را برای مداخله در جهت کاهش میزان خشونت خانوادگی و مضرات و عوارض آن بر کودکان فراهم خواهند نمود. در کشور ما نیز مداخله نهادهای مختلف از جمله آموزش و پرورش، نیروی انتظامی و قوه قضائیه، برای کاهش میزان تاثیر خشونت خانگی بر فرزندان بسیار ضروری می نماید. هدف از این مداخله، حمایت از کودک یا نوجوان شاهد خشونت خانگی از طریق درمان فرد خشن و یا برخورد مناسب قانونی با وی خواهد بود.

خلاصه ماشینی:

"خشونت خانگی علاوه بر آن‌که عرصه زندگی را برای زن و شوهر تنگ می‌کند،اثرهای گوناگون و قابل توجهی بر کودکان و نوجوانان شاهد این خشونت به جای می‌گذارد که نه تنها زندگی حال و آینده آنان،بلکه جامعه را نیز به مخاطره می‌افکند. اگرچه این واقعیت قابل انکار نمی باشد که زمینه خشونت در جامعه ما بیش از آنکه به اختلالات روانی برگردد ناشی از شرایط عاطفی، احساسی،اجتماعی و تربیتی خانواده یا والدین می‌باشد اما درصدی از این موارد بروز خشونت در قالب شکایت کودک‌آزاری به سازمان‌ ابتلای پدر و مادر ته اختلالات روانی-خلقی بر عهده کارشناسان پزشکی قانونی خواهد بود که با مداخله خود به عنوان کارشناس زمینه‌ فعالیت دادگاه را برای مداخله در جهت کاهش میزان خشونت خانوادگی و مضرات و عوارض آن بر کودکان فراهم خواهند نمود. هدف از این مداخله،حمایت از کودک یا نوجوان شاهد خشونت خانگی از طریق درمان فرد خشن و یا برخورد مناسب قانونی با وی خواهد والدین آنان غیر خشن هستند در آینده زن خود را مورد ضرب‌ نکته مهم دیگر آن است که خشونت بین والدین لزوما که زن به خشونت شوهر تن داده باشد و از خود در برابر آن‌ محیط خشن خانه و رفتار خشونت‌آمیز پدر و مادر واقعی‌اش‌ که البته نه تنها به این نتیجه دست نمی‌یابند بلکه خود را نیز ت-زنای به عنف:این رفتار خشن که در بسیاری از موارد به‌ حمایت از کودکان و نوجوانان شاهد خشونت خانگی خشونت والدین مورد بررسی و تاثیر این واکنش را بر زندگی‌ این آموزه ممکن است شاهدان خشونت را به پیروی از الگوی‌"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.