Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی موارد مرگ ناشی از خونریزی داخل جمجمه ای ناشی از ضربه ارجاع شده به سازمان پزشکی قانونی تهران (تیر الی آذر 1380)

نویسنده:

(6 صفحه - از 14 تا 19)

کلید واژه های ماشینی : خونریزی، جمجمه، خونریزی داخل جمجمه‌ای ارجاع‌شده، تروما، خونریزی زیر عنکبوتیه، سازمان پزشکی قانونی تهران، فوت، شکستگی جمجمه، داخل جمجمه‌ای از علل شایع، تصادفات

زمینه: انواع خونریزیهای داخل جمجمه‌ای از علل شایع مرگ و میر ناشی از تروما هستند. در اجساد ارجاع شده به سازمان پزشکی قانونی، صدمات جمجمه‌ای در اغلب موارد، علت فوت می‌باشد. اطلاعات حاصل از این مطالعه می‌تواند کمک موثری برای برنامه‌ریزی مناسب در جهت انجام اقدامات پیشگیرانه، شناسایی گروه‌های در معرض خطر، انجام اقدامات درمانی و ... بنماید. روشها: 745 مورد مرگ ناشی از خونریزی داخل جمجمه‌ای ارجاع شده به سازمان پزشکی قانونی تهران در مقطع زمانی تیر الی آذر 1380 مورد بررسی قرار گرفت.متغیرهای بررسی شده شامل: جنس، سن، وضعیت شغلی، تاهل، علت و محل تروما، انواع و محلهای خونریزی در مغز و شکستگی‌های جمجمه بررسی شده است. یافته‌ها: 83 درصد نمونه‌ها مذکر و 17 درصد مونث بودند. بیشترین شیوع سنی در دهه سوم زندگی بود. 59 درصد نمونه‌ها متاهل و 41 درصد مجرد بودند. شایعترین ترومای منجر به فوت، تصادف با وسایل نقلیه بود که 75 درصد نمونه‌ها را شامل می‌شد. اکثر متوفیان پس از حادثه به بیمارستان مراجعه کرده پس از 24 ساعت فوت نموده بودند. بیشترین محل وقوع تروما در خیابانهای داخل شهر بوده است (62.4 درصد). اکثر نمونه‌ها در اثر تصادف فوت کرده بودند. فراوانی هر یک انواع خونریزی یا ضایعات مغزی به ترتیب عبارتند از: خونریزی زیرعنکبوتیه (80.1 درصد)، کونتوزیون مغزی (75.3 درصد)، بریدگی مغزی (50 درصد)، خونریزی زیر سخت شامه (43.3 درصد)، هماتوم داخل مغزی (20.4 درصد) و هماتوم خارج سخت‌شامه‌ای (12.8 درصد). تمام این ضایعات و خونریزی‌ها در لوب گیجگاهی شایع‌تر بودند. نتیجه‌گیری: فراوانی بالای مرگ و میر تصادفات در مقایسه با کشورهای دیگر و میزان بالای وقوع مرگ در محل حادثه و یا حین رساندن مصدوم به مراکز درمانی لزوم تقویت فرهنگ عبور و مرور در جامعه، آموزش همگانی در زمینه کمکهای اولیه، تشدید اقدامات پیشگیری کننده در تصادفات و حوادث حین کار و تجهیز امکانات اورژانس را نشان می‌دهد.

خلاصه ماشینی:

"روشها:745 مورد مرگ ناشی از خونریزی داخل جمجمه‌ای ارجاع شده به سازمان پزشکی‌ این مطالعه بررسی مواردی را شامل می‌گردد که علت فوت آنها دوره 6 ماهه موارد فوت ارجاع شده به سازمان پزشکی قانونی ناشی از خونریزی مغزی را مورد بررسی قرار داده است. پزشکی قانونی تهران مورد اتوپسی واقع‌شده،علت فوت آنها خونریزی‌ شکل 1-توزیع فراوانی نوع ترومای منجر به فوت در 745 مورد مرگ ناشی از خونریزی داخل جمجمه‌ای ارجاع‌شده به‌سازمان پزشکی‌ شکل 2-توزیع فراوانی وضعیت فرد فوت‌شده در موارد تصادفات منجر به فوت ناشی از خونریزی داخل جمجمه‌ای ارجاع‌شده به‌سازمان‌ شکل 3-فراوانی انواع خونریزیها و ضایعات مغزی در تصادفات منجر به‌فوت ناشی از خونریزی داخل جمجمه‌ای ارجاع‌شده به‌سازمان‌ 6)فقط خونریزی زیر سخت‌شامه‌ای که در 26 مورد دیده شد و +خونریزی خارج سخت‌شامه‌ای که در 23 مورد مشاهده شده بود. 12)فقط هماتوم داخل مغزی در 10 مورد دیده شد که از این تعداد 14)فقط خونریزی خارج سخت‌شامه‌ای که در 4 مورد دیده شد. وجود داشت(54 درصد)ولی به طور کلی در 323 مورد خونریزی زیر سخت‌شامه،266 مورد(82 درصد)شکستگی جمجمه نیز مشاهده شد. این نسبت 9/4 بوده است که دلالت بر شیوع بسیار بالاتر فوت ناشی از خونریزی زیر سخت‌شامه‌ای به مراتب بیشتر است(4/43 درصد). خونریزی زیر سخت‌شامه‌ای خالص منجر به فوت بعمل آمد موارد 23 مورد)6که در مطالعه ما نیز این موارد تقریبا مساوی هم بودند. شکستگی جمجمه در 75 درصد موارد دیده شده است که چون تعداد موارد خونریزی خارج سخت‌شامه‌ای خالص کم بوده است(4 مورد) نظر بگیریم میزان شکستگی جمجمه در 92 درصد موارد مثبت بوده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.