Skip to main content
فهرست مقالات

تاثیر عامل قومیت بر ظرفیت جمجمه و وزن مغز نوزادان دختر

نویسنده:

(3 صفحه - از 34 تا 36)

کلید واژه های ماشینی : ظرفیت جمجمه و وزن مغز ، وزن مغز نوزادان دختر ، جمجمه و وزن مغز نوزادان ، عامل قومیت بر ظرفیت جمجمه ، پایه جهت تعیین ظرفیت جمجمه ، گروه قومی فارس بومی ، تاثیر عامل قومیت بر ظرفیت ، ظرفیت جمجمه نوزادان دختر فارس ، مطالعه پایه جهت تعیین ظرفیت ، میزان ظرفیت جمجمه نوزادان دختر

زمینه: حدود طبیعی ابعاد آناتومیک بدن نظیر وزن و ظرفیت جمجمه می‌تواند بعنوان معیاری جهت ارزیابی سلامت و بیماری نوزادان و همچنین به عنوان پایه‌ای برای ارزیابی سنین بعدی عمر مورد توجه قرار گیرد. لذا این مطالعه پایه جهت تعیین ظرفیت جمجمه، وزن مغز نوزادان دختر و تاثیر عامل قومیت انجام گردید. روشها: بر روی 423 نوزاد دختر در دو گروه قومی فارس بومی (212 نفر) و ترکمن (211 نفر) به روش سفالومتری کلاسیک در بدو تولد انجام گردید. یافته‌ها: میانگین و انحراف معیار ظرفیت جمجمه و وزن مغز به ترتیب در گروه قومی فارس بومی 438.16±63.5 ml و 453.50±65.72 g در گروه قومی ترکمن 418.84±33.19 و 433.50±34.35 تعیین گردید که اختلاف این شاخصها از نظر آماری در دو گروه قومی معنی‌دار است. نتیجه‌گیری: این تحقیق مشخص نمود که عامل قومیت در ظرفیت جمجمه و وزن مغز نوزادان دختر، می‌تواند موثر باشد.

خلاصه ماشینی:

"برظرفیت جمجمه و وزن مغز نوزادان دختر مغز نوزادان دختر و تأثیر عامل قومیت انجام گردید. یافته‌ها:میانگین و انحراف معیار ظرفیت جمجمه و وزن مغز به‌ یک مطالعه پایه به منظور تعیین حجم جمجمه و وزن مغز و شاخص‌ گوش در این مطالعه به روش سفالومتری تعیین گردید(جدول شماره 1). میانگین و انحراف‌معیار حجم جمجمه در نوزادان دختر مورد مطالعه‌ این مطالعه جهت تعیین حجم جمجمه و وزن مغز و شاخص‌ مطالعه ظرفیت جمجمه در نوزادان گروه قومی فارس بومی 5/63+16/438 همچنین ظرفیت جمجمه نوزادان ترکمن اگرچه به میزان 19/33+84/418 میلی‌لیتر بوده است با این حال از میزان ظرفیت جمجمه نوزادان دختر وزن مغز در این مطالعه در نوزادان فارس و ترکمن‌ به‌ترتیب در گروه قومی فارس و ترکمن بوده است که از میزان شاخص‌ جدول 1-میانگین و انحراف‌معیار وزن بدن،طول و عرض سر و ارتفاع گوش در نوزادان دختر مورد مطالعه ظرفیت جمجمه و وزن مغز بدست آمده در این سنین قطعی می‌گردد"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.