Skip to main content
فهرست مقالات

تغییرات دامنه حرکتی در مفصل زانو بدنبال قطع انتخابی رباط متقاطع قدامی

نویسنده:

(4 صفحه - از 37 تا 40)

کلید واژه های ماشینی : رباط متقاطع قدامی ، قطع انتخابی رباط متقاطع ، حرکتی دامنه حرکتی مفصل زانو ، مفصل زانو ، دامنه حرکتی دامنه حرکتی مفصل ، ضایعه رباط متقاطع قدامی ، مفصل ، دامنه حرکتی مفصل ، تغییرات دامنه حرکتی دامنه حرکتی ، تغییرات دامنه حرکتی

زمینه: در این مطالعه تغییرات دامنه حرکتی دامنه حرکتی مفصل زانو بعد از قطع انتخابی رباط متقاطع قدامی در میزان لغزش به جلو، چرخشهای داخلی و خارجی در وضعیتهای فلکشن بین 45 و 90 درجه و اکستنشن کامل مورد بررسی قرار گرفت. این مطالعه به دریافت عملکرد واقعی رباط متقاطع قدامی کمک می‌نماید و با ارائه اطلاعات دقیق از تاثیر آن در حرکات مختلف مفصل، پزشک را قادر به تشخیص بالینی سریعتر با استفاده از دامنه حرکتی مفصل می‌نماید. روشها: بدین منظور زانوی اجساد بعد از تشریح و برش کپسول مفصلی مورد اکسپوزیون قرار گرفت. سپس رباط متقاطع قدامی بصورت انتخابی قطع شد، بعد از آن کپسول مفصلی و سایر عناصر تشریحی دوخته شدند. یافته‌ها: نتایج حاصل در مقام قیاس با گروه شاهد دارای تغییرات معنی‌داری بصورت افزایش در میزان لغزش به جلو و چرخشهای داخلی و خارجی و بازشدگی بیش از حد بوده است که موید تغییرات دامنه حرکتی در مفصل زانو بدنبال ضایعه رباط متقاطع قدامی می‌باشد. نتیجه‌گیری: اطلاعات بدست آمده نشانگر مردود بودن این فرضیه هستند که رباطهای متقاطع تنها باعث اتصال استخوانهای فمور و تیبیا می‌شوند و در تمام دامنه‌های حرکتی فعال هستند. از طرفی اندازه‌گیری میزان چرخشهای داخلی و خارجی و لغزش به جلو در صدمات وارده به زانو جهت تشخیص ضایعات مربوط موثر خواهد بود.

خلاصه ماشینی:

"زمینه:در این مطالعه تغییرات دامنه حرکتی مفصل زانو بعد از قطع انتخابی رباط فلکشن بین 45 و 90 درجه و اکستنشن کامل مورد بررسی قرار گرفت. آن شدیم تا تغییرات دامنه حرکتی حاصل از قطع انتخابی رباط متقاطع‌ در نمونه‌های آزمایشی بعد از قطع انتخابی رباط متقاطع قدامی و (7)- pins جدول 1-تغییرات قبل و بعد از برش انتخابی رباط متقاطع قدامی در حالت فلکشن زانو جدول 2-تغییرات قبل و بعد از برش انتخابی رباط متقاطع قدامی در حال اکستنشن کامل مفصل زانو در مورد میزان تغییرات لغزش به جلو بررسی گروه قبل و بعد از در مورد میزان تغییرات چرخش داخلی برحسب درجه قبل و بعد میزان اختلاف بین گروههای قبل و بعد از قطع کاملا معنی‌دار اکستنشن کامل برابر با 5 و 5/2 درجه بود که میزان همین شاخص برای‌ میزان تغییرات در چرخش خارجی برحسب درجه قبل از قطع و بعد از میزان اختلاف در چرخش خارجی برای گروههای قبل و بعد از"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.