Skip to main content
فهرست مقالات

مقاله مروری: سم شناسی حریق

نویسنده:

(6 صفحه - از 44 تا 49)

کلید واژه های ماشینی : هموگلوبین ، سیانور ، سم‌شناسی حریق ، آتش ، منوکسید کربن ، آتش‌سوزی ، مرگ ، گاز ، سیانید ، کربوکسی هموگلوبین

بررسیهای آماری نشان می‌دهند که در دهه‌های اخیر مرگ و میر در حوادث آتش سوزی به نحو چشمگیری افزایش یافته است. علت این امر تغییراتی است که در کمیت و کیفیت دودها و بخارات ناشی از حریق بوجود آمده و این پدیده نیز به نوبه خود متاثر از تحولاتی است که در دهه‌های اخیر در موارد سازنده اثاثیه منازل و ساختمانهای حاصل گردیده است. گزارشهای متعددی مبنی بر تولید سموم گازی مانند منوکسیدکربن، دی‌اکسید‌کربن، سیانورهیدروژن، نیتریتهای آلی، الکلها و نیز عناصری مانند برم، انتیموان و سرب در اثر سوخت مواد صناعی جدید در بخارات هوای اماکن دچار آتش‌سوزی وجود دارد. شناسایی این سموم در اجساد قربانیان حریق و نیز بررسی مسمومیتهای حاد و مزمن در این حوادث زمینه بررسیهای گسترده‌ای را تحت عنوان سم شناسی حریق فراهم آورده است.

خلاصه ماشینی:

"حریق بوجود آمده و این پدیده نیز به نوبه خود متاثر از تحولاتی است‌ اجساد قربانیان حریق و نیز بررسی مسمومیتهای حاد و مزمن در این‌ بررسیهای اپیدمیولوژیک این وقایع نشان‌داد که علت مرگ افرادی که‌ مهمترین و سمی‌ترین ماده موجود در این حوادث است. منوکسید کربن عمده‌ترین علت مرگهای ناگهانی در حریق ذکر گردیده‌ کشندگی منوکسید کربن در این حوادث ناگهانی بوده و احتمالا با حریق وجود دارد،ذکر این نکته ضروری است که درصد تشکیل‌ هموگلوبین ممکن است حتی در مقادیر سمی نیز تشکیل‌ اندک باشد ولی محققان معتقدند سطح سمی سیانور حداقل در 30 درصد است که این درجه حرارت از سوخت مواد مختلف،ازجمله فرآورده‌های‌ شده،نشانگر احتمال تولید صدها ترکیب سمی در جریان حریق است. مقدار طبیعی اکسیژن در سطح دریا حدود 21 درصد است و کاهش‌ کربن را مسؤول اصلی مرگ افراد در این حوادث می‌دانند ولی نکته‌ قابل تعمق آن است که در اغلب این بررسی‌ها غلظت هیچ‌یک از بررسی آماری موجود در مورد غلظت منوکسید کربن در افرادی است‌ که علت مرگ آنها در حریق استنشاق این گاز اعلام شده است. در این افراد کمتر از غلظت خون افرادی است که در واقع غیر از آتش‌سوزی و به علت استنشاق منوکسید کربن جان خود را از دست‌ از سوی دیگر در اغلب این گزارشها غلظت سیانور خون نیز کمتر مقادیر غیر سمی اگرچه توجیه‌گر علت مرگ در حریق نیست ولی‌ سوی دیگر کارهانن با گزارش یک مورد مرگ در حریق نسبت به منشا می‌کشد و این فرصت در اغلب موارد برای نجات افراد از حریق کافی‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.