Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی طول، عرض، نمای اتصالی رباطهای متقاطع زانو و کاربرد بالینی آن در انسان

نویسنده:

(5 صفحه - از 35 تا 39)

کلید واژه های ماشینی : نمای اتصالی رباطهای متقاطع زانو ، رباط ، رباط متقاطع ، اتصالات ، رباط متقاطع قدامی ، طول رباط متقاطع قدامی ، طول متوسط رباط متقاطع ، شکل اتصال رباطهای قدامی ، اتصال رباطهای قدامی و خلفی ، میانگین طول رباطهای متقاطع

زمینه: رباطها از عوامل اصلی استحکام دهنده مفصل زانو هستند. مهمترین آنها رباطهای متقاطع می باشند که به هنگام راه رفتن و ایستادن کشیده می شوند تا مانع از جابجایی غیرطبیعی عناصر استخوانی تشکیل دهنده مفصل گردند. لذا آسیب آنها نیز در ورزش و حرکات نابجای روزمره، شایع و عملا جدی است. از این رو داشتن اندازه های واقعی رباطهای فوق الذکر از نظر طول و عرض جهت ترمیم آسیب دیدگی ضروری است. از طرف دیگر اطلاعات صحیح از شکل اتصالات هر یک بر استخوانهای ران و درشت نی می تواند علاوه بر استفاده از ترمیم پارگی رباطها، جهت درک بهتر بیومکانیک این مفصل در "ساخت زانوی مصنوعی" نیز مورد استفاده قرار گیرد. روشها: در این تحقیق از 60 جسد ایرانی استفاده شد. جهت رسیدن به حفره مفصلی، برشی به شکل حرف U در قدام زانو داده شد و پس از تعیین محل اتصال هر یک از رباطها به استخوانها، توسط کولیس طول هر یک اندازه گیری شد. یافته ها: طول متوسط رباط متقاطع قدامی 2.86±29.9 میلیمتر و متوسط عرض آن در نقطه میانی 1.45±7.62 میلیمتر و همچنین طول متوسط رباط متقاطع خلفی 26.62±4.19 میلیمتر با عرض نقطه میانی 51.8± 7.7میلیمتر ثبت شد. شکل اتصال رباطهای قدامی و خلفی به استخوان ران به صورت نیم دایره ای است که قسمت محدب آن متوجه لبه مفصلی می باشد. طول اتصال رابط قدامی به استخوان فمور 11.5 میلیمتر و رباط خلفی 19.5 میلیمتر تعیین شد. فاصله برجسته ترین نقطه این اتصالات (قله تحدب) در رباط قدامی تا حاشیه مفصلی 5 میلیمتر و در رباط خلفی 4 میلیمتر ثبت گردید. اتصالات به استخوان درشت نی برای هر یک به شکل نواری بوده، نسبت به هم در موقعیت قدامی و خلفی قرار داشتند. نتیجه گیری: میانگین طول رباطهای متقاطع قدامی و خلفی در مطالعات مختلف تفاوتهایی دارند که می تواند ناشی از تفاوت نژادهای بررسی شده باشد. تعیین دقیق شکل اتصالات استخوانی هر یک از رباط ها به فهم بهتر دلیل سختی یا شلی فیبرهای آنها ضمن حرکت کمک مینماید. رباطهای متقاطع در بیومکانیک حرکت زانو نقش مهمی دارند و در واقع قسمت اعظم استحکام مفصل به خصوص در حرکت به عهده این رباط ها است.

خلاصه ماشینی:

"میلیمتر و همچنین طول متوسط رباط متقاطع خلفی 19/4(به تصویر صفحه مراجعه شود)62/26 میلیمتر با عرض نقطه میانی 8/51(به تصویر صفحه مراجعه شود)7/7 میلیمتر شکل اتصال رباطهای قدامی و خلفی به استخوان ران بصورت نیم‌دایره‌ای است که قسمت محدب آن‌ بر این اساس میانگین اندازه طول رباط متقاطع قدامی بین مرد و زن‌ جدول 1-اندازه طول و پهنای رباط متقاطع قدامی و خلفی در اجساد تازه مرد و زن و اجساد مرد فیکس شده (4)- flap جدول 2-شکل،طول و عرض اتصالات لیگامان متقاطع قدامی و لیگامان متقاطع خلفی به فمور و تیبیا و فاصله آنها تا لبه مفصلی میانگین اندازه طول و پهنای رباط متقاطع خلفی در اجساد تازه مرد شکل 2-رباطهای متقاطع قدامی و خلفی در دو وضعیت خم و راست مفصل زانو میانگین طول رباطهای متقاطع قدامی و خلفی در بررسیهای انجام شده در محل ختم رباطهای متقاطع قدامی و خلفی(بجز اتصال رباط قدامی‌"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.