Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی تطبیقی روش لامندین در تخمین سن از روی پارامترهای دندانی در اجساد پزشکی قانونی سال 1381

نویسنده:

(5 صفحه - از 180 تا 184)

کلید واژه های ماشینی : دندان ، سن ، تخمین سن ، اجساد پزشکی قانونی سال ، روش لامندین ، بررسی تطبیقی روش لامندین ، میانگین سن واقعی و تخمینی ، گروه سنی روش لامندین ، دندانپزشکی ، کارآیی

زمینه: پس از تکمیل رشد دندان تخمین سن مشکل بوده، متداولترین روش مورد استفاده بررسی تغییر ساختمانی دندان می‌باشد. این مطالعه به بررسی کارآیی روش ارائه شده توسط لامندین در افراد ایرانی پرداخته است. روشها: جهت این مطالعه توصیفی - تحلیلی تعداد 50 دندان تک ریشه‌ای از اجساد با جنس و سن مشخص کشیده شدند. بلافاصله پس از کشیدن، ارتفاع پریودنتوزیس (P) و شفافیت سطح ریشه (T) و سپس شاخصهای P و T اندازه‌گیری و در فرمول ارائه شده توسط لامندین جهت بدست آوردن سن تخمینی نمونه‌ها قرار داده شد. یافته‌ها: میانگین سن واقعی و تخمین اختلاف کاملا معنی‌داری را نشان داد و به عبارت دیگر در کل، فرمول ارایه شده در نمونه‌های مورد بررسی کارآیی لازم را نشان نداد. با تفکیک سنین مورد مطالعه مشاهده گردید که میانگین سن واقعی و تخمینی در گروه های سنی 40-30 سال و 50-40 سال اختلاف معنی‌داری را نشان نداده و لذا در این دو گروه سنی روش لامندین تا حدودی کارآیی لازم را از خود نشان می‌دهد. نتیجه‌گیری: از آنجاییکه این روش از ساده‌ترین متد تخمین سن می‌باشد، این تحقیق باید در بعدی وسیعتر و با حجم نمونه بالاتری در هر دو جنسیت جهت تایید کارآیی آن انجام گیرد تا شاید با فرمولی جدید افراد ایرانی بتوان میزان خطای تخمین سن را به حداقل رساند.

خلاصه ماشینی:

"زمینه:پس از تکمیل رشد دندان تخمین سن مشکل بود،متداولترین روش مورد استفاده بررسی تغییر ساختمانی دندان می‌باشد. مطالعه به بررسی کارآیی روش ارائه شده توسط لامندین در افراد ایرانی پرداخته است. روشها:جهت این مطالعه توصیفی-تحلیلی تعداد 50 دندان تک ریشه‌ای از اجساد با جنس و سن مشخص کشیده شدند. یافته‌ها:میانگین سن واقعی و تخمینی اختلاف کاملا معنی‌داری را نشان داد و به عبارت دیگر در کل،فرمول ارائه شده در نمونه‌های‌ با تفکیک سنین مورد مطالعه مشاهده گردید که میانگین سن واقعی و تخمین در گروههای سنی‌ 40-30 سال و 50-40 سال اختلاف معنی‌داری را نشان نداده و لذا در این دو گروه سنی روش لامندین تا حدودی کارآیی لازم را از خود کارآیی این روش تاکنون در برخی ملیتها مورد بررسی قرار میزان کارآیی روش لامندین را در تخمین سن در افراد ایرانی مورد این مطالعه تعداد 50 دندان تک ریشه‌ای مورد بررسی قرار گرفت. (9)-پریودنتوزیس در ادبیات دندانپزشکی منسوخ گردیده است و با توجه به معیار اندازه‌گیری در روش Lamendin می‌توان متوجه گردید که میزان از دست‌ قرار نداشتند،ولی این مورد در گروه سنی 40-30 سال 66 درصد می‌باشد و پس از آن در گروه سنی 50-40 سال است که میزان آن‌ با رسیدن به این گروه سنی تا 19 سال اختلاف را نشان داد9. بطوریکه در گروه سنی 30-20 سال اختلاف بین میانگین سن واقعی‌ سنی 30-20 سال این روش اصلا کارآیی نداشته،حال آنکه در گروه‌ سنی زیر 40 سال تنها 46 درصد موارد در فاصله بین میانگین سن‌"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.