Skip to main content
فهرست مقالات

گزارش مورد: آمبولیزاسیون نادر ساچمه تفنگ بادی از گردن به بطن راست

نویسنده:

(6 صفحه - از 194 تا 199)

کلید واژه های ماشینی : آمبولیزاسیون نادر ساچمه تفنگ بادی ، ساچمه تفنگ بادی از گردن ، ساچمه ، آمبولی ، آمبولیزاسیون ، تفنگ بادی ، اسلحه ، صدمات ، درون بطن راست قلب ، گردن به بطن راست

تفنگ ‌بادی بیش از آنکه اسباب سرگرمی و بازی باشد، اسلحه‌ای بالقوه خطرناک و حتی کشنده است. این اسلحه جزو اسلحه‌های با سرعت کم طبقه‌بندی می‌شود که پرتابه آن می‌تواند صدمات قابل توجه و حائز اهمیتی در نقاط مختلف بدن خصوصا نواحی چشم و مغز ایجاد کند. صدمات ناشی از تفنگ بادی عمدتا در پسران نوجوان و بصورت نوجوان و بصورت اتفاقی رخ می‌دهد. کلا یک سوم از کل صدمات ناشی از این تفنگها سر و گردن را درگیر می‌کند. وضع قوانین کارآمد برای استفاده از این اسلحه و افزایش آگاهی عمومی در پیشگیری از این صدمات موثر است. در میان عوارض متعدد ناشی از صدمات تفنگ بادی، آمبولیزاسیون ساچمه، پدیده‌ای بسیار نادر است. این مقاله به معرفی پسر نوجوانی می‌پردازد که به طور تصادفی از ناحیه گردن مورد اصابت یک عدد ساچمه تفنگ بادی 0.177 اینچی قرار گرفته است و در بررسی‌های رادیولوژیک، عدم وجود ساچمه در محل مورد اصابت و آمبولیزاسیون آن به درون بطن راست قلب ثابت شده است.

خلاصه ماشینی:

"صدمات ناشی از تفنگ بادی عمدتا در پسران نوجوان و بصورت اتفاقی رخ می‌دهد. وضع قوانین کارآمد برای استفاده از این اسلحه و افزایش آگاهی عمومی در پیشگیری‌ می‌پردازد که به طور تصادفی از ناحیه گردن مورد اصابت یک عدد ساچمه تفنگ بادی 177/0 اینچی قرار گرفته است و در بررسی‌های‌ رادیولوژیک،عدم وجود ساچمه در محل مورد اصابت و آمبولیزاسیون آن به درون بطن راست قلب ثابت شده است. سرعت بحرانی برای نفوذ ساچمه تفنگ بادی به پوست انسان‌ بطور عمده پسران نوجوان در آسیبهای ناشی از تفنگ بادی درگیر یک سوم اسیب‌های ناشی از تفنگ بادی ناحیه سر و گردن را متأثر شکل 1:آمار جرائم قابل اخطار مرتبط با تفنگ بادی و آسیبهای ناشی از آن در انگلستان که توسط پلیس‌ و مقررات قابل قبولی در استفاده از این نوع اسلحه وجود دارد. مرگ ناشی از تفنگ بادی و اینکه درمان و جبران این نوع خسارات‌"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.