Skip to main content
فهرست مقالات

همه گیرشناسی خودسوزی بیماران بستری در بخش سوختگی بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند (1382-1377)

نویسنده:

(6 صفحه - از 49 تا 54)

کلید واژه های ماشینی : بخش سوختگی بیمارستان امام رضا ، خودسوزی ، سوختگی ، بیماران ، بیمار بستری در بخش سوختگی ، خودسوزی بیماران بستری در بخش ، همه‌گیرشناسی خودسوزی بیماران بستری ، امام رضا ( ع ) ، خودکشی ، خودسوزی بستری در بخش سوختگی

زمینه: خودکشی، عمل آسیب رساندن به خود به قصد انهدام نفس است که به عنوان نشانه ای از عدم احساس امنیت فردی، معضل بسیاری از کشورهای جهان می باشد. خودسوزی در بین همه اشکال آسیب رساندن به خود، از همه دردناک تر و کشنده تر است. در جوامع مختلف میزان خودسوزی از 0.37 تا 40 درصد کل بیماران بستری ناشی از سوختگی متغیر است. در ایران آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد، اما بر اساس بررسیهای انجام شده بین 15-10 درصد بیماران سوختگی بستری شده به علت خودسوزی بوده است. روشها: این مطالعه توصیفی مقطعی به منظور بررسی همه گیر شناسی بیماران خودسوزی بستری در بخش سوختگی بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند در طی سالهای 82-1377 انجام گرفت. با بررسی پرونده این بیماران مشخصات دموگرافیک و اطلاعات مربوط به سوختگی (وسعت سوختگی، عامل سوزاننده و …) جمع آوری و تجزیه و تحلیل شد. یافته ها: نتایج نشان داد که در طی پنج سال از 442 بیمار بستری در بخش سوختگی 21.2 درصد موارد ناشی از خودسوزی بود. توزیع فراوانی خودسوزی در زنان و در افراد دارای تحصیلات ابتدایی بیشتر بود (به ترتیب 64.9 درصد و 48.9 درصد). میانگین سنی 12.17± 26.80 سال بود. توزیع فراوانی آن در سنین 11 تا 20سال بیشتر بود. در بیشتر موارد خودسوزی با مایعات قابل اشتعال به ویژه نفت و در منزل رخ داده بود (به ترتیب 91.5 درصد و 97.9 درصد). میانگین سطح سوختگی 73 درصد و میزان مرگ و میر 84 درصد بود. نتیجه گیری: بالا بودن میزان وقوع خودسوزی در نوجوانان و زنان به عنوان گروه های در معرض خطر و بالابودن میزان مرگ و میر بیماران، لزوم اجرای برنامه های آموزشی را در جامعه برای حمایت از افراد آسیب پذیر، پیشگیری، کشف و درمان علل اصلی خودسوزی به کمک مشاوره روانشناسی و توجه به بازآموزی تیم مراقبتی ضروری می سازد.

خلاصه ماشینی:

"در جوامع مختلف میزان خودسوزی از 37/0 تا 40 درصد کل بیماران بستری ناشی از سوختگی متغیر است. این زمینه وجود ندارد،اما براساس بررسیهای انجام شده بین 15-10 درصد بیماران سوختگی بستری شده به علت خودسوزی بوده‌ روشها:این مطالعه توصیفی مقطعی به منظور بررسی همه‌گیرشناسی بیماران خودسوزی در بخش سوختگی بیمارستان‌ یافته‌ها:نتایج نشان داد که در طی پنج سال از 442 بیمار بستری در بخش سوختگی 2/21 درصد موارد ناشی از خودسوزی بود. توزیع فراوانی خودسوزی در زنان و در افراد دارای تحصیلات ابتدایی بیشتر بود(به ترتیب 9/64 درصد و 9/48 درصد)،میانگین‌ میانگین سطح سوختگی 73 درصد و میزان مرگ‌ومیر روشهای خودکشی 3/35 درصد موارد به صورت خودسوزی بوده‌ بین 1236 مورد سوختگی بستری شده،8/9 درصد خودسوزی‌ سوختگی آنها 71 درصد ذکر شده بود. و مزان مرگ‌ومیر 3/77 درصد بود(قابل ذکر است که در این‌ و میانگین سطح سوختگی به ترتیب 4/31 و 37 درصد بود. در بخش سوختگی بیمارستان امام رضا(ع)بیرجند 94 مورد میانگین سن افراد مورد مطالعه 17/12(به تصویر صفحه مراجعه شود)80/26 بود و در خودسوزی بر حسب سطح سوختگی در بیمارستان امام رضا نمودار شماره 1-توزیع فراوانی علل مرگ‌ومیر در بیماران خودسوزی در بیمارستان امام رضا(ع)بیرجند، در این بررسی بیشترین موارد خودسوزی در سنین نوجوانی‌ مطالعات انجام شده در ایران نتایج مشابه گزارش گردیده است‌ به این مواد به عنوان سوخت،بیشترین موارد خودسوزی ناشی از نتایج نشان داد میانگین سطح سوختگی بیماران 73 درصد میانگین سطح سوختگی در افراد فوت شده(1/80 درصد) مطالعات دیگر میزان مرگ‌ومیر بین 20 تا 77 درصد متغیر بود"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.