Skip to main content
فهرست مقالات

نظارت بر قدرت از دیدگاه قرآن

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 103 تا 112)

کلیدواژه ها :

قرآن ،اندیشه سیاسی ،قدرت ،نظارت

کلید واژه های ماشینی : نظارت ، قدرت ، امانت دانستن قدرت عمومی ، کنترل ، راه‌های جلوگیری از فساد قدرت ، راهکارهای کنترل قدرت در قرآن ، ابزارها و راهکارهای کنترل قدرت ، اسلام ، مردم ، فساد قدرت در قرآن

این مقاله ضمن بررسی معانی لغوی و اصطلاحی نظارت، به ابزارها و راهکارهای کنترل قدرت در قرآن پرداخته است و امانت دانستن قدرت عمومی، نقد پذیری و پرهیز از استبداد رأی، مذمت تکبر و تأکید بر لزوم تواضع و فروتنی در مقابل مردم، مساوات در برابر قانون و شورا را به عنوان راه‌های جلوگیری از فساد قدرت در قرآن مورد بررسی قرار داده است.

خلاصه ماشینی:

"این مقاله ضمن بررسی معانی لغوی و اصطلاحی نظارت، به ابزارها و راهکارهای کنترل قدرت در قرآن پرداخته است و امانت دانستن قدرت عمومی، نقد پذیری و پرهیز از استبداد رأی، مذمت تکبر و تأکید بر لزوم تواضع و فروتنی در مقابل مردم، مساوات در برابر قانون و شورا را به عنوان راه‌های جلوگیری از فساد قدرت در قرآن مورد بررسی قرار داده است. نظارت انسان بر نفس خویش (نفس لوامه): یکی از شاهدان روز قیامت، وجدان زنده و عقل و چشم بیدار شده انسان است، در قرآن آیات بسیاری آمده که بارها انسان با کمال صراحت به گناه و انحراف خود اقرار می‌کند: «إن کل نفس لما علیها حافظ»؛16 به این آیت بزرگ الهی سوگند که هر کس مراقب و محافظی دارد». از آن جا که قدرت زمینه را برای فساد و تباهی فراهم می‌آورد و به قول سرداکتون «قدرت موجب فساد می‌شود و قدرت مطلق موجب فساد مطلق»، از این رو در اسلام فریضه امر به معروف و نهی از منکر بر افراد مسلمان واجب گردیده و در آیات و روایات بر لزوم آن، بسیار ترغیب و تحریض شده است. از این آیه استفاده می‌شود که اسلام مسلمانان را به امر به معروف و نهی از منکر تشویق و ترغیب می‌کند. 25 در آیات فوق مشاهده می‌گردد که امر به معروف و نهی از منکر اهرم بسیار قدرتمندی است که زمینه ساز رشد فضایل و طرد مفاسد و نیز یکی از ابزارهای کنترل و مهار قدرت سیاسی در جامعه می‌باشد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.