Skip to main content
فهرست مقالات

اصول و شاخصه های کارآمدی دولت در اندیشه امام خمینی قدس سره

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 151 تا 166)

کلیدواژه ها :

امام خمینی ،اندیشه سیاسی اسلام ،کارآمدی ،کارآمدی دولت ،اندیشه سیاسی امام خمینی

کلید واژه های ماشینی : دولت، اصول و شاخصه‌های کارآمدی دولت، کارآمدی دولت در اندیشه امام‌خمینی، اسلام، کارآمدی، شاخصه‌های کارآمدی دولت در اندیشه، امام، حکومت، سیاسی، شاخصه مهم کارآمدی دولت

«بحران کارآمدی» مسأله‌ای است که امروزه کشور ما را مورد تهدید جدی قرار داده است. طرح و تبیین دیدگاه‌های اندیشمندان و فیلسوفان سیاسی اسلام، می‌تواند راهکارهای مهم و اساسی را برای حل این معضل ارائه دهد. در این راستا مقاله حاضر به طرح اندیشه امام خمینی(ره)، یکی از بارزترین فیلسوفان سیاسی معاصر، در خصوص کارآمدی پرداخته و بیست شاخصه مهم کارآمدی دولت تحت عنوان کارآمدی اخلاقی، حقوقی، اقتصادی، مدیریتی و سیاسی با استفاده از مجموعه صحیفه امام، ارائه و تبیین شده است.

خلاصه ماشینی:

"در این راستا مقاله حاضر به طرح اندیشه امام خمینی(ره)، یکی از بارزترین فیلسوفان سیاسی معاصر، در خصوص کارآمدی پرداخته و بیست شاخصه مهم کارآمدی دولت تحت عنوان کارآمدی اخلاقی، حقوقی، اقتصادی، مدیریتی و سیاسی با استفاده از مجموعه صحیفه امام، ارائه و تبیین شده است. مقدمه کارآمدی دولت از مباحث بسیار مهم در اندیشه سیاسی است و دولت‌ها با وجود داشتن مشروعیت، اگر کارآمد نباشند، این امر موجب بحران کارآمدی و در نهایت بحران مشروعیت می‌شود. 9 بنابراین حکومت اسلامی اقتضائات لازم و ضروری برای کارآمدی همه جانبه را داراست؛ اما شانیت و اقتضا کافی نیست، بلکه حکومت اسلامی باید نگاهی صحیح به حکومت داشته و سپس اصول و شاخصه‌هایی را که دولت اسلامی را کارآمد می‌کند به خوبی شناسایی کند و در مرحله بعد آنها را بدون کم و کاستی به اجرا در آورد. 31 دولتی که بر اساس مدل حکومتی امام علی علیه‌السلام اداره می‌شود، باید با تمام قدرت برای این قشر دلسوزی و خدمت کند؛ امری که متأسفانه همیشه دولت‌ها به جهت رعایت نکردن اصل «ریاضت اقتصادی مسؤولان» از آن غفلت می‌کنند. دولت بدون گزینش اشخاص متعهد و متخصص در رشته‌های مختلفه موفق نخواهد شد و دولتمردان در گزینش همکاران به کاردانی و تعهد آنان و بهتر خدمت کردن آنها به کشور و در منافع ملت بودن تکیه کنند تا در پیش حق تعالی و ملت رو سفید باشند، نه بر دوستی و آشنایی و حرف شنوی بی‌تفکر و تأمل که این رویه موجب ناکامی در خدمت به کشور است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.