Skip to main content
فهرست مقالات

اصول و شاخصه های کارآمدی دولت در اندیشه امام خمینی قدس سره

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 151 تا 166)

کلیدواژه ها :

امام خمینی ،اندیشه سیاسی اسلام ،کارآمدی ،کارآمدی دولت ،اندیشه سیاسی امام خمینی

کلید واژه های ماشینی : دولت ، اصول و شاخصه‌های کارآمدی دولت ، کارآمدی دولت در اندیشه امام‌خمینی ، اسلام ، کارآمدی ، شاخصه‌های کارآمدی دولت در اندیشه ، امام ، حکومت ، سیاسی ، شاخصه مهم کارآمدی دولت

«بحران کارآمدی» مسأله‌ای است که امروزه کشور ما را مورد تهدید جدی قرار داده است. طرح و تبیین دیدگاه‌های اندیشمندان و فیلسوفان سیاسی اسلام، می‌تواند راهکارهای مهم و اساسی را برای حل این معضل ارائه دهد. در این راستا مقاله حاضر به طرح اندیشه امام خمینی(ره)، یکی از بارزترین فیلسوفان سیاسی معاصر، در خصوص کارآمدی پرداخته و بیست شاخصه مهم کارآمدی دولت تحت عنوان کارآمدی اخلاقی، حقوقی، اقتصادی، مدیریتی و سیاسی با استفاده از مجموعه صحیفه امام، ارائه و تبیین شده است.

خلاصه ماشینی:

"در این راستا مقاله حاضر به طرح اندیشه امام خمینی(ره)، یکی از بارزترین فیلسوفان سیاسی معاصر، در خصوص کارآمدی پرداخته و بیست شاخصه مهم کارآمدی دولت تحت عنوان کارآمدی اخلاقی، حقوقی، اقتصادی، مدیریتی و سیاسی با استفاده از مجموعه صحیفه امام، ارائه و تبیین شده است. مقدمه کارآمدی دولت از مباحث بسیار مهم در اندیشه سیاسی است و دولت‌ها با وجود داشتن مشروعیت، اگر کارآمد نباشند، این امر موجب بحران کارآمدی و در نهایت بحران مشروعیت می‌شود. 9 بنابراین حکومت اسلامی اقتضائات لازم و ضروری برای کارآمدی همه جانبه را داراست؛ اما شانیت و اقتضا کافی نیست، بلکه حکومت اسلامی باید نگاهی صحیح به حکومت داشته و سپس اصول و شاخصه‌هایی را که دولت اسلامی را کارآمد می‌کند به خوبی شناسایی کند و در مرحله بعد آنها را بدون کم و کاستی به اجرا در آورد. 31 دولتی که بر اساس مدل حکومتی امام علی علیه‌السلام اداره می‌شود، باید با تمام قدرت برای این قشر دلسوزی و خدمت کند؛ امری که متأسفانه همیشه دولت‌ها به جهت رعایت نکردن اصل «ریاضت اقتصادی مسؤولان» از آن غفلت می‌کنند. دولت بدون گزینش اشخاص متعهد و متخصص در رشته‌های مختلفه موفق نخواهد شد و دولتمردان در گزینش همکاران به کاردانی و تعهد آنان و بهتر خدمت کردن آنها به کشور و در منافع ملت بودن تکیه کنند تا در پیش حق تعالی و ملت رو سفید باشند، نه بر دوستی و آشنایی و حرف شنوی بی‌تفکر و تأمل که این رویه موجب ناکامی در خدمت به کشور است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.