Skip to main content
فهرست مقالات

آسیب شناسی انقلاب اسلامی ایران از دیدگاه امام خمینی قدس سره

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 203 تا 222)

کلیدواژه ها :

امام خمینی ،آسیب‌شناسی ،ایران ،انقلاب اسلامی

کلید واژه های ماشینی : اسلامی ، انقلاب ، امام ، دیدگاه امام‌خمینی قدس‌سره ، آسیب‌شناسی انقلاب اسلامی ایران ، امام‌خمینی ، آسیب‌های نظام جمهوری اسلامی ، انقلاب اسلامی ، ایران از دیدگاه امام‌خمینی ، ایران

در اندیشه امام خمینی، علل، ماهیت و آسیب‌شناسی انقلاب سه مفهوم همبسته است. همان تقاضاهایی که منجر به فروپاشی رژیم گذشته گردید ماهیت انقلاب را تشکیل می‌دهد و برگشت به گذشته نامطلوب در کلیه شاخصه‌ها از آسیب‌های نظام جمهوری اسلامی به شمار می‌رود، از این رو سخن از آسیب‌شناسی انقلاب بدون مطالعه فرآیند پیروزی آن، صبغه علمی نخواهد داشت. در این مقاله فرآیند جنبش انقلابی ایران در اندیشه امام خمینی، در قالب تئوری آلن تورن، بررسی شده است.

خلاصه ماشینی:

"19 در نظر امام خمینی قدس‌سره ، علاوه بر تأثیر عامل مذکور در قیام ملت ایران، تأثیرات منفی وابستگی از جمله به یغما رفتن ثروت‌های ملی و آگاهی ملت از این امور در پیدایش انقلاب ایران دخیل بودند: در عصر ما ملت یافت که شاه به واسطه پیوندی که با غرب خصوصا با آمریکا دارد و همین طور با شرق، تمام مخازن ما را به باد داده است، بلکه نیروهای انسانی ما را نیز به هدر داده است و فهمیدند جنایات فوق العاده‌ای که مرتکب می‌شود به واسطه پیوندی است که شاه با ابرقدرت‌ها دارد. 51 از تحلیل فوق، یک فرض ناخودآگاه به ذهن تبادر می‌کند و یک ملاک برای ارزیابی القا می‌شود و آن این که کارگزاران نظام در ارزیابی اقبال مردم، روی دیگر سکه را نیز ملاحظه نمایند؛ یعنی ممکن است آن اسلامی که ارائه می‌شود به دلیل رفتار سوء مسؤولان وارونه جلوه کند و پشت کردن مردم به برنامه حکومت همواره پشت کردن به اسلام نیست. امام خمینی نیز تجمل‌گرایی را یکی از آسیب‌های عمده به شمار آورده و در تحلیل گرایش مردم به روحانیت و سپردن رهبری انقلاب به ایشان می‌گویند: آن چیزی که مردم از ما توقع داشته و دارند و به واسطه آن دنبال ما و شما آمده‌اند و اسلام را ترویج نموده و جمهوری اسلامی را به پا کردند و طاغوت را از میان بردند، کیفیت زندگی اهل علم است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.