Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی 6 اثر در زمینه پول و بانکداری

نویسنده:

کلیدواژه ها :

بانکداری ،پول ،عملیات بانکی ،تأمین مالی بین‌المللی

کلید واژه های ماشینی : بانکداری ، انتشارات مؤسسه عالی بانکداری ایران ، کتاب ، پول ، اقتصاد ، زمینه پول و بانکداری ، زمینه‌های مربوط به علوم بانکداری ، آثار مؤسسه عالی بانکداری ایران ، نقد ، متون کتب اقتصادی پژوهشگاه علوم

بی‌تردید یکی از راه‌های رسیدن به وضع مطلوب در زمینه انتشار کتب دانشگاهی، نقد منصفانه کتاب‌های منتشرشده است. مؤسسه عالی بانکداری ایران به‌عنوان یک مؤسسه آموزشی تخصصی و متولی آموزش و نشر کتاب‌های مختلف در زمینه بانکی، از شروع فعالیت تاکنون، به تألیف و نقد کتب مختلفی در زمینه‌های مربوط به علوم بانکداری اهتمام داشته است. مقاله حاضر، حاصل نقد تعدادی از کتاب‌های منتشرشده در آن مؤسسه است. در این مقاله، مجموعه‌ای از انتشارات مؤسسه عالی بانکداری ایران مشتمل بر شش جلد که بر مبنای نظرهای داوران گروه اقتصاد شورای بررسی متون کتب اقتصادی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تنظیم و تلخیص شده است ارزیابی می‌شود. علاوه بر کمبودها و اصلاحاتی که در بعضی از کتاب‌های نقدشده وجود دارد و توجه به آنها ضروری است، اضافه‌کردن تئوری‌های جدید در زمینه بانکداری و خصوصا منطبق‌کردن این نظریه‌ها با سیستم بانکداری اسلامی است که می‌تواند باعث بهبود کیفیت انتشارات این مؤسسه آموزشی شود، به نحوی که شاید بتوان این کتاب‌ها را در مجامع بین‌المللی خصوصا در کشورهای مسلمان عرضه کرد.

خلاصه ماشینی:

"کمبودهای اصلی محتوای اثر با توجه به اهداف آموزشی درنظر گرفته‌شده برای آن، به شرح زیر است:الف ــ در طبقه‌بندی اعتبارات اسنادی (صفحات 202 ـ 185)، درباره بعضی اشکال مهم اعتبارات اسنادی که در نظام بانکداری بین‌المللی کشورمان رواج دارند، بحث نشده است. درمجموع، بخش‌های دوم (صفحات 26 ـ 23)، سوم (صفحات 30 ـ 28 وصفحات 80 ـ 33، اسناد بازرگانی (صفحات 92 ـ 83) و فصل ششم که درباره ضمانت‌های بانکی است، خوب تنظیم شده است؛ اما توصیه می‌شود فصل‌های دوم، سوم (جز بخش دوم)، چهارم و پنجم، خلاصه و با توجه به مسائل نظام بانکداری بین‌المللی کشور و محیط جاری و مورد انتظار آینده بانکداری بین‌المللی به‌ویژه ازنظر چگونگی ارتباط و تعامل با نظام بانکداری بدون ربا، بازسازی و به‌روز شود. با توجه به گستره آموزشی اثر و در جهت ارتقای آن برای چاپ‌های بعدی پیشنهادات زیر ارائه می‌شود:الف ــ با توجه به اینکه در بخش‌های اول و دوم فصل سوم توضیح داده نشده که شرایط تجارت بین‌المللی فقط بخشی از قرارداد فروش بین‌المللی را تشکیل می‌دهد، لازم است توضیح داده شود که در قرارداد فروش بین‌المللی، قیمت، کیفیت، کمیت و شرایط پرداخت قیمت کالا تعیین می‌شود درحالی‌که تجارت بین‌المللی فقط با موضوع تحلیل کالا سروکار دارد. ذکر این نکته لازم است که در سال‌های اخیر کتاب‌های خوب و مناسبی در زمینه بانکی توسط آن مؤسسه به چاپ رسیده است که در صورت اضافه‌کردن تئوری‌های جدید در رابطه با بانکداری بدون ربا و چالش‌های فراروی این سیستم بانکداری به بعضی از کتاب‌های جدیدا منتشرشده، این کتاب‌ها قابلیت عرضه در مجامع بین‌المللی و مخصوصا کشورهای مسلمان را پیدا خواهد کرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.