Skip to main content
فهرست مقالات

انقلاب اسلامی و جنبش های اسلامی

نویسنده:

(18 صفحه - از 187 تا 204)

کلید واژه های ماشینی : اسلامی ، انقلاب اسلامی ، جنبش‌های سیاسی اسلامی ، انقلاب اسلامی ایران ، انقلاب اسلامی و جنبش‌های سیاسی ، انقلاب اسلامی و جنبش‌های ، لبنان ، اسلامی معاصر ، فلسطین ، امام‌خمینی ( ره )

بسیاری از صاحبنظران و پژوهشگران معتقدند که انقلاب اسلامی ایران یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در پیشبرد روند بیداری و آگاهی مسلمانان و افزایش‌ فعالیتهای مؤثر اسلامی در جوامع مسلمانان بوده است.از این رو،در مقاله‌ حاضر به برخی از این آثار می‌پردازیم.در آغاز مقاله به وجوه مشترکی که زمینه‌ تأثیرگذاری متقابل انقلاب اسلامی و جنبش‌های سیاسی اسلامی معاصر را فراهم می‌آورد،اشاره شده است.این در حالیست که وجوه افتراقی نیز بین آن‌ دو،اثرات مثبت تأثیرگذاری متقابل را کاهش می‌دهد.پس از آن،بازتاب‌ انقلاب اسلامی در بعد سیاسی و فرهنگی بر جنبش‌های سیاسی اسلامی‌ معاصر مورد بررسی قرار می‌گیرد و در پایان یک نمونه از هزاران نمونه‌ای که در این مورد وجود دارد،یعنی به حزب الله لبنان استناد می‌گردد. اقبال لاهوری در کتاب«فلسفه خودی»پیش‌بینی می‌کنند که تهران در آینده‌ قرارگاه مسلمانان خواهد شد.«پس از انقلاب اسلامی نیز ایران(به صورت)ام‌ القرای دار الاسلام»در آمد.حتی ایران می‌تواند به علت«موقعیت منحصر بفرد...و منابع عظیم و بی‌پایان انرژی،ابزار فرهنگی و اعتقادی نیرومند»به‌ مرکز ساماندهی تمدن نوین اسلامی درآید.زیرا،انقلاب اسلامی ایران،«در پیدایش،کیفیت مبارزه و انگیزه...از سایر انقلابات جداست»و می‌تواند در پیامدها و دستاوردها نیز،پیشروتر از سایر انقلابات باشد.این ویژگیها،ریشه‌ در دین و باورهای برخاسته از مذاهب دارد.این انقلاب برآمده از مذهب نیز به‌ احیای دین و تجدید حیات اسلامی در ایران و جهان مدد رساند که یکی از ابعاد آن،تولد و تداوم جنبش‌های سیاسی اسلامی معاصر در دو دهه اخیر است.به این دلیل،چند سؤال در این باره وجود دارد،از جمله: 1-چرا انقلاب اسلامی ایران بر جنبش‌های سیاسی اسلامی معاصر تأثیر گذاشت؟ 2-انقلاب اسلامی ایران،چه تأثیراتی بر حرکتهای سیاسی اسلامی معاصر گذاشت؟ 3-میزان تأثیرگذاری انقلاب اسلامی بر نهضتهای سیاسی اسلامی چقدر است؟ این مقاله در صدد است،به این سؤالات سه‌گانه پاسخ گوید.

خلاصه ماشینی:

"پس از آن،بازتاب‌ انقلاب اسلامی در بعد سیاسی و فرهنگی بر جنبش‌های سیاسی اسلامی‌ معاصر مورد بررسی قرار می‌گیرد و در پایان یک نمونه از هزاران نمونه‌ای که در این مورد وجود دارد،یعنی به حزب الله لبنان استناد می‌گردد. این انقلاب برآمده از مذهب نیز به‌ احیای دین و تجدید حیات اسلامی در ایران و جهان مدد رساند که یکی از ابعاد آن،تولد و تداوم جنبش‌های سیاسی اسلامی معاصر در دو دهه اخیر است. آیت الله خامنه‌ای در این باره فرمود:«علیرغم گذشت بیش از یک صد و پنجاه سال‌ از برنامه‌ریزی مدرن و همه جانبه علیه اسلام،امروز در سراسر دنیا یک حرکت عظیم‌ اسلامی به وجود آمده است که به موجب آن اسلام در آفریقا،آسیا و حتی در قلب اروپا، حیات جدیدی را بازیافته و مسلمانان نیز به شخصیت و هویت واقعی خود پی‌ برده‌اند». بعضی دیگر از گروه‌ها و جنبش‌های سیاسی اسلامی به تأثیر از تجدید حیات اسلام‌ که از ثمرات انقلاب اسلامی ایران در قرن اخیر است از حالت رکود،رخوت و انفعال‌ خارج شده‌اند و با نیرو و سازماندهی جدیدی به مبارزه نظامی و سیاسی علیه حکومت‌ و دولتهای حاکم پرداخته‌اند. «حسین موسوی‌2رهبر جنبش امل اسلامی در این باره می‌گوید:«ما به جهان اعلام می‌کنیم که جمهوری اسلامی مادر ماست،دین ما، ملکه ما خون ما و شریان حیات ماست»44در مجموع می‌توان گفت که علت توفیق‌ حزب الله دو چیز است: اولا:به مبارزه رنگ اسلامی زد،شعارهای اسلامی برگزید،جهاد علیه اشغالگران را اعلام نمود."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.