Skip to main content
فهرست مقالات

نقدی بر نقش کاربردی «کتاب شرح ابن عقیل»

نویسنده:

(12 صفحه - از 165 تا 176)

کلیدواژه ها :

الفیه ابن مالک ،صرف و نحو عربی ،ابن عقیل

کلید واژه های ماشینی : کتاب شرح ابن‌عقیل، کتاب شرح شرح ابن‌عقیل، متن کتاب شرح ابن‌عقیل، عربی، کتاب، نحو، کتاب شرح ابن‌عقیل از جهات، متون درسی قواعد صرف، قواعد صرف و نحو عربی، متن

کتاب شرح شرح ابن عقیل، از کتابهای قدیمی متون درسی قواعد صرف و نحو عربی مورد استفاده در مراکز علمی ایران و جهان اسلام است.در راستای بازنگری کتابهای درسی، متن کتاب شرح ابن عقیل از جهات مختلف (نقش کاربردی، و معرفی نکات قوت و ضعف آن) در این مقاله ارزیابی، نقد و بررسی می‌شود؛ با این امید که انشاءالله برای آنها که به آموزش زبان عربی اشتغال دارند، مفید فایده باشد.کتاب مورد نظر در دو جلد حدود 1400 صفحه تهیه و چاپ شده است؛ و همانند کتابهای دیگر، علاوه بر موارد قوت و برجستگیهای فراوان، از جهات صوری، علمی و ارزشی، نقاط ضعفی هم دارد که در این مقاله بدانهااشاره شده است.

خلاصه ماشینی:

"در راستای بازنگری کتابهای درسی، متن کتاب شرح ابن عقیل از جهات مختلف (نقش کاربردی، و معرفی نکات قوت و ضعف آن) در این مقاله ارزیابی، نقد و بررسی می‌شود؛ با این امید که انشاءالله برای آنها که به آموزش زبان عربی اشتغال دارند، مفید فایده باشد. (3) با توجه به گسترش دامنه آموزش زبان عربی، بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در دانشگاهها و دیگر مراکز آموزش عالی کشور (علاوه بر مقاطع تحصیلی پیش از دانشگاه)، و نظر به لزوم فراگیری یک دوره کامل صرف و نحو توسط دانشجویان رشته‌های تخصصی، ادبیات عربی(4)، فارسی و الهیات (زیرا فهم متون اسلامی ــ اعم از متون قرآنی، حدیث، نهج‌البلاغه، ادعیه، و امثال و حکم عربی رایج در ادبیات فارسی(5) مستلزم دانستن قواعد عربی است)(6)، ضرورت وجود کتاب شرح ابن عقیل ــ که از دیرباز، منبع اصلی آموختن قواعد عربی در حوزه(7) و دانشگاه(8) است ــ بیشتر درک می‌شود. ق. (5) شرح ابن عقیل بر الفیه ابن مالک، همراه با حاشیه عبدالحمید(6)، دوره نسبتا کاملی از قواعد عربی تفصیلی را دربرمی‌گیرد؛ و چنانچه نقاط ضعف آن را استادان محترم رشته زبان و ادبیات عربی برطرف کنند، برای تقویت بنیه علمی دانشجویان در زمینه دانش تخصصی، و تأمین نیازهای آنان بسیار مفید است. شرح ابن عقیل مجلد 1، چاپ 14 (افست)، تهران، انتشارات ناصرخسرو، 1376 رجوع شود به مقدمه کتاب، به قلم محمد محی‌الدین عبدالحمید. 4. برای آگاهی بیشتر درباره مبحث «اعراب الجمل» رجوع شود به کتاب اعراب الجمل و اشیاء الجمل، تألیف دکتر فخرالدین قباوة، ناشر: دارالآفاق الجدید، چاپ چهارم، بیروت، 1983م."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.