Skip to main content
فهرست مقالات

نقش اطلاعات تاریخی در شناخت حدیث

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (7 صفحه - از 120 تا 126)

کلید واژه های ماشینی : حدیث ، اطلاعات تاریخی در شناخت حدیث ، پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ، تاریخ ، امام ، امام صادق علیه‌السلام روایت ، جنید ، فارس بن حاتم ، اصحاب امام صادق علیه‌السلام ، امام علی

اطلاعات تاریخی نقش عمده‌ای در شناخت درست احادیث دارد. بی‌توجهی به جغرافیای سخن گاهی موجب برداشت غلط از یک حدیث می‌شود و چه بسا پژوهشگر را به توجیهات دور و دراز بکشاند به‌خصوص آنکه پدیده جعل احادیث در قرون اولیه اسلام، زمینه خطا را فراهم کرده است. نویسنده در این نوشتار با آوردن نمونه‌هایی، نشان می‌دهد که سهم آگاهی تاریخی در فهم درست احادیث چیست.

خلاصه ماشینی:

"امام علیه‌السلام در پاسخ فرمود: پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله در زمانی این سخن را گفت که دینداران کم بودند، اما اکنون دامنه دین وسعت یافته و در این حال انسان، مختار است که خضاب کند یا نکند (1) . امام علیه‌السلام فرمود: این سخن پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله در مورد مرزبانان کشور بوده است (3) که اگر آنان بخواهند در وقت طاعون فرار کنند مرز از سربازان خالی می‌شود. ابن عباس می‌گوید روزی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله به عده‌ای از اصحابش در مسجد قبا فرمود: اول کسی که بر شما وارد می‌شود بهشتی است. پس بنابر نظر ابن جوزی این حدیث ساختگی است؛ چرا که تولد فاطمه علیهاالسلام قبل از بعثت است و جریان معراج مربوط به بعد از بعثت است، ولی باید توجه کرد که تولد حضرت زهرا علیهاالسلام قبل از بعثت از محکمات تاریخ نیست که بشود از آن ساختگی بودن حدیث فوق را نتیجه گرفت؛ چرا که در منابعی همچون کافی، مناقب ابن شهر آشوب، اثبات الوصیه و... ام سلمه به امام حسین علیه‌السلام پیغام داد که به طرف عراق مرو، چون من از رسول خدا شنیدم که می‌گفت فرزندم حسین در عراق کشته می‌شود و یک شیشه خاک به من داد و فرمود آن را نگاه دارم و مراقب خاک در ______________________________ 1ـ علل الحدیث، ص 20. شاهدش این است که مرحوم کلینی در کافی از حسین بن محمد اشعری نقل می‌کند که او می‌گفت: در زمان امام عسکری علیه‌السلام نامه می‌آمد که به جنید قاتل فارس مقداری کمک مالی داده شود تا وقتی که حضرت عسکری علیه‌السلام از دنیا رحلت نمود."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.