Skip to main content
فهرست مقالات

وجوب ستر عورت از اجنبی و حرمت نظر

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 63 تا 74)

کلیدواژه ها :

عورت اجنبی ،ستر عورت از اجنبی ،حرمت نظر به عورت اجنبی ،غض نظر

کلید واژه های ماشینی : وجوب ستر عورت از اجنبی ، عورت ، عورت اجنبی و ستر عورت ، حر ، عورت اجنبی ، حرمت ، روایت ، صدد تحقیق وجوب ستر عورت ، اضطرار ، طبیب

مقاله حاضر درصدد تحقیق وجوب ستر عورت از اجنبی و حرمت نظر است. اینکه نظر کردن به عورت اجنبی و ستر عورت از دیدگاه شرع انور چه حکمی دارد. این بحث در ذیل ابواب آداب الحمام مورد بحث قرار می‌گیرد. در بخش اول به روایاتی استناد شده که نظر کردن به عورت اجنبی را حرام دانسته است هر چند گفته شده است از حکم به حرمت نظر نمی‌توان پی به وجوب ستر برد. در بخش دوم نیز دربارة علت جایز بودن نظر کردن طبیب به عورت آمده است. لازم به ذکر است که این مقاله قسمت سوم و جزء بحث تنظیم خانواده یا تحدید نسل محسوب می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"لکن به نظر می‌رسد می‌توان گفت متفاهم عرفی از ترخیص شارع در رجوع بیمار به طبیب، آن است که برای طبیب نیز نظر کردن جایز است و می‌توان ضمن رد کردن ملازمة عقلیه‌ای که مرحوم حائری قائل بودند، به یک ملازمة عرفیه در این بین، تن داد و قائل شد به اینکه پزشک، اگرچه همین اضطراری در کار نباشد می‌تواند در صورت اضطرار بیمار، به عورت او نگاه کند. لکن اگر گفتیم روایت، مخصوص به غیر عورت است، آنگاه این سؤال مطرح می‌شود که در فرضی که نظر به عورت، مورد اضطرار است، آیا معالجة پزشک زن، مقدم بر معالجة پزشک مرد است؟ با توجه به اینکه نظر کردن به عورت زن، برای زن و مرد حرام است آیا روایت ناظر به این فرض نمی‌باشد؟ در جواب می‌توان مدعی شد که در این فرض هم علیرغم آنکه دلیل معینی در دست نیست ولی می‌توان از مذاق شارع استفاده کرد که حرمت نظر به عورت غیر مماثل، از حرمت نظر به عورت مماثل، اشد است و تا وقتی که می‌توان افسد را با ارتکاب حرمت ضعیف‌تر مرتفع کرد، نوبت به ارتکاب حرمت اشد نمی‌رسد. پس با توجه به آنچه گفتیم معنای روایت چنین است: اگر زن نسبت به معالجة مردی مضطر است، به معنای اینکه اگر بخواهد به پزشک زن رجوع کند در حرج می‌افتد، حرمت ستر عورت و غیر عورت در حق او برداشته می‌شود و پزشک مرد نیز می‌تواند به موضع مورد حاجت، نگاه کند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.