Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی طلوع فجر در شبهای مهتابی با رویکردی به آرای حضرت امام خمینی (س)

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 3 تا 14)

کلیدواژه ها :

نماز ،طلوع فجر ،فجر صادق ،فجر کاذب ،خط افق ،روزه ،نماز صبح ،تبین ،شبهای مهتابی ،رودخانة جوشان

کلید واژه های ماشینی : طلوع فجر ، طلوع فجر در شبهای مهتابی ، نماز صبح ، وقت نماز صبح ، روایت ، تبین ، نماز صبح در شبهای مهتابی ، شبهای مهتابی ، طلوع حمرة مشرقیه ، فجر صادق

یکی از مسائلی که به خصوص در احکام نماز و روزه مطرح می‌شود این است که هنگام نماز صبح و امساک برای روزه چه زمانی است. این مسأله وقتی که با ایام خاص، مثلا شبهای مهتابی، مقارن ‌شود از حساسیت بیشتری برخوردار می‌گردد. نویسنده در این مقاله با بررسی آیه و روایاتی که در این خصوص وارد شده است، به بررسی آغاز و پایان وقت نماز صبح می‌پردازد و در انتها با بیان آرای حضرت امام در این مورد و ارائه روایات مطرح شده از جانب ایشان، نظر خویش را در مورد وقت نماز صبح در شبهای مهتابی بیان می‌دارد.

خلاصه ماشینی:

"اگر ملاک ابتدای نماز صبح «تبین» طلوع فجر باشد و یکی از شبهای مهتابی فرا رسد و نور فجر صادق، مقهور نور ماه گردد طلوع فجر صادق چگونه احراز می‌شود؟ نماز صبح را چه زمانی باید به جا آورد؟ امساک از خوردن و آشامیدن در ماه مبارک رمضان چه حکمی دارد؟ آیا در چنین شبهایی باید منتظر ماند تا نور صبح یا فجر صادق بر نور ماه غلبه کند یا خیر؟ چنانچه پیشتر ذکر شد در قرآن کریم آیه‌ای هست که به این معنا دلالت می‌کند: «کلوا و اشربوا حتی یتبین لکم الخیط الابیض من الخیط الاسود من الفجر» ‌‍‍[بقره: 187]. اما این نظر مورد پذیرش نمی‌باشد و از جهاتی چند مورد اشکال است، چرا که اگر تبین موضوعیت داشته و رؤیت با چشم ملاک باشد: 1ـ لازمه‌اش آن است که در روایت علی بن مهزیار احراز طلوع فجر در شبهای ابری و یا مهتابی ممکن نباشد که در نتیجه لازم می‌آید که امام ملاکی را بیان کرده باشد که پاسخگوی همة شرایط نیست."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.