Skip to main content
فهرست مقالات

پیش شرط ها و موانع توانمند سازی زنان: مطالعه موردی زنان شهر اصفهان

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (20 صفحه - از 1 تا 20)

کلیدواژه ها :

فمینیسم ،توسعه ،مشارکت ،زنان ،توانمندسازی

کلید واژه های ماشینی : زنان ، توانمندسازى زنان براى مشارکت ، توانمندسازى زنان ، تبعیض ، توانمندسازى زنان موثر ، مشارکت ، توسعه ، مردان ، برابرى ، حق

توانمندسازی زنان یکی از اهداف توسعه‌ی انسانی است و به معنای افزایش شناخت‌ خودآگاهی،قابلیت اعتماد و گسترش آزادی انتخاب زنان توسط خودشان است.برخی اندیشمندان‌ توانمندسازی را به معنای افزایش مشارکت می‌دانند،در عین حال مشارکت نیز به عنوان یکی از عوامل تسهیل‌کننده‌ی توانمندسازی به کار می‌رود. مبنای نظریه مربوط به توانمندسازی زنان برای مشارکت در توسعه با نظریه‌های فمینیستی، بخصوص نظریه‌ی فمینیست‌های لیبرال که از برابری فرصت‌ها برای زنان،همانند مردان،سخن‌ می‌گویند و نیز نظریه‌ی تواناسازی نشات گرفته از تلاشهای فمینیست‌ها در کشورهای جهان سوم‌ در ارتباط است.تحقیق حاضر براساس یک نمونه‌ی 300 نفری به روش پیمایشی در شهر اصفهان‌ انجام گرفته است.برای بدست آوردن اطلاعات این تحقق از پرسش‌نامه استفاده شده است. یافته‌های پژوهش حاکی از آن است که عواملی مانند بالا بردن تحصیلات،افزایش‌ سلامتی،اعطای استقلال مالی و حق مالکیت قانونی به زنان،رفع تبعیض در بازار کار و حذف‌ باورهای سنتی به توانمندسازی کمک می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"جدول 1:توزیع حجم نمونه به طریق متناسب براساس جمعیت در مناطق 10 گانه‌ی شهر اصفهان (به تصویر صفحه مراجعه شود) ماخذ:آمارنامه‌ی سال 1375 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی 5-یافته‌های تحقیق فرضیات تحقیق،براساس نمونه‌ای 300 نفری مورد بررسی قرار گرفت و نتایج زیر حاصل شد: فرضیه 1:به نظر می‌رسد بالابردن تحصیلات در توانمندسازی زنان موثر است. جدول 4:ضریب رگرسیون و آزمون F برای تعیین تاثیر متغیر دسترسی به منابع مالی بر متغیر توانمندسازی (به تصویر صفحه مراجعه شود) جهت آزمون تاثیر بین دو متغیر ترتیبی و فاصله‌ای موجود در این فرضیه از ضریب رگرسیون و آزمون F استفاده شده است. البته در فرضیه فوق باید به این نکته توجه شود که بیشتر زنانی که درارای درآمد هستند از نظر سطح درآمد در سطح پایینی قرار دارند و زنانی که در سطوح بالای درآمدی هستند،درصد بسیار کمتری را به خود اختصاص داده‌اند و این امر به دلیل تبعیضات موجود در جامعه است. زنان کار خانه را انجام می‌دهند و دستمزدی دریافت نمی‌کنند و این یعنی اینکه زنان از نظر مالی به مردان وابسته می‌شوند و به پول و مالی که از آن خود آنها باشد دسترسی ندارند،لذا از نظر حقوق و مالکیت اموال در سطح بسیار پایینی قرار دارند،یا دارای اموال محدودی هستند که خود نیز امکان اداره این اموال را به‌طور مستقل ندارند. جدول 10:ضریب رگرسیون و آزمون F برای تعیین تأثیر متغیر رفع تیعیض در بازارکار بر متغیر توانمندسازی (به تصویر صفحه مراجعه شود) جهت آزمون تاثیر حذف تبعیض در بازارکار بر میزان توانمندی زنان(متغیرهای فاصله‌ای موجود در این فرضیه)از شاخص ضریب رگرسیون و آزمون F استفاده شده است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.